pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Nowy prezes NBP

Nowy prezes NBP

21 cze 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Protokoły z posiedzeń BoJ i RBA, stopy procentowe w Turcji i na Węgrzech, Glapiński zaprzysiężony.

    W nocy polskiego czasu zostały opublikowane protokoły z posiedzeń dalekowschodnich banków centralnych. Odczyty z Japonii oraz Australii nie zaskoczyły niczym nowym. BoJ wstrzymuje się z działaniami czekając na ocenę wcześniejszych posunięć. Bank Rezerwy Australii z kolei jest zadowolony z kondycji gospodarki jak i poziomu cen. Brak niespodzianek zupełnie różnie wpłynął na kwotowanie walut. Jen pozostaje dzisiaj najsłabszą walutą z koszyka G-10, podczas gdy na drugim biegunie jest dolar australijski, który dość wyraźnie się umocnił.

    Dzisiaj decyzje w sprawie stóp procentowych podjęto w Turcji i na Węgrzech. Nad Bosforem obniżono główną stopę overnight do poziomu 9%. Było to czwarte cięcie z rzędu. Pozostałe stopy nie uległy zmianie co powoduje, że korytarz stóp jest obecnie najwęższy w historii. Mimo, że rynek spodziewał się takiej decyzji, to po ogłoszeniu lira umocniła się wobec pozostałych walut. Narodowy Bank Węgier zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

    W Polsce najważniejszym wydarzeniem jest przyjęcie przez sejm przysięgi nowego prezesa Narodowego Banku Polski. Adam Glapiński na tą funkcję został wybrany 10 czerwca. Był on członkiem RPP od 2010 roku, rok dłużej pełni funkcję doradcy przy Prezydencie RP. Podczas dzisiejszego przemówienia często wspominał o niezależności NBP jak i o głównym celu polityki pieniężnej czy utrzymaniu stabilności cen. Podkreślił jednocześnie, że jest gotowy do współpracy ze “wszystkimi organami państwa” w celu zachowania stabilności sektora finansowego w Polsce.

    Złoty dzisiaj traci wobec wszystkich głównych walut. Euro drożeje o 4 grosze i obecnie znowu kosztuje ponad 4,40 zł. Podobnie zachowuje się dolar, który pokonał poziom 3,90 zł. Za franka trzeba zapłacić 4,06 zł a za funta 5,73 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Alarm włączony, ale paniki nie ma
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Przemysł w Europie znów „na hamulcu”
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bank Japonii zaciera ręce
Krzysztof Pawlak