pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Nowy prezes Fed “przedstawi” się inwestorom.

Nowy prezes Fed “przedstawi” się inwestorom.

27 lut 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Oryginalność czy jednak kontynuacja

Wydarzeniem numer jeden dzisiaj bez wątpienia będzie wystąpienie nowego szefa Fed w Izbie Reprezentantów. Przedstawi on półroczny raport na temat stanu amerykańskiej gospodarki. Inwestorzy liczą przede wszystkim na potwierdzenie gotowości do dalszego zacieśniania monetarnego. Ale też niektórzy liczą na jeszcze bardziej restrykcyjne podejście pod jego przewodnictwem a więc sygnalizację nawet 4 podwyżek stóp w USA w tym roku.

Inwestorzy liczą na coś więcej

Wydaje się to jednak dość życzeniowe podejście biorąc pod uwagę, że to dopiero pierwsze wystąpienie nowego szefa Fed. Raczej jego ton powinien być zbliżony do tego prezentowanego wcześniej przez Janet Yellen. Sam jednak układ decydentów w Fed na 2018 już daje nam jasny przekaz, że może nas czekać więcej podwyżek.

EUR/USD czeka na większy impuls

Wydaje się jednak, że sygnalizacja takiego scenariusza przez Powella już teraz byłoby nad wyraz. A jako argument można rzucić nadal słabą presję inflacyjną. Dolar od początku dnia jest nieco mocniejszy. Jeśli Powell zaprezentuje optymistyczny ton to amerykańska waluta ma szansę jeszcze nieco zyskać a poziom 1,23 na EUR/USD może pęknąć.

Gospodarka strefy euro w formie

Po drodze, czekając na główne wydarzenie dnia nastąpi publikacja kilku ciekawych danych. O 11 napłynęły dane z Komisji Europejskiej o sentymencie wśród konsumentów i przedsiębiorców w strefie euro. Podsumowując, nadal nastroje są bardzo dobre na poziomach wieloletnich szczytów. Dane jednoznacznie podkreślają, że gospodarka strefy euro jest w bardzo dobrej kondycji i nie widać póki co sygnałów zmiany tego stanu.

Co z tymi cenami

Należy również zwrócić uwagę na dane o inflacji konsumenckiej z Niemiec o 14. Prognozy zakładają wynik 1,5% r/r. Wyższe wskazanie w największej gospodarce strefy euro może być sygnalizatorem również wyższego odczytu w strefie euro. Byłby to argument za umocnieniem nieco wspólnej waluty.

Złoty “jeszcze” w sennym nastroju

Krajowa waluta zachowuje się dzisiaj stabilnie. W relacji do głównych walut obserwujemy wczorajsze poziomy. Jednak z pewnością taki stan nie utrzyma się do końca dnia. Wystąpienie prezesa Fed Powella powinno wywołać większą zmienność. Jeśli rynki odbiorą wystąpienie jako jastrzębie to zyska dolar ale w odwrocie będzie i złoty i rynki akcji.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Polacy świętują, Amerykanie decydują o stopach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Interwencja Banku Japonii?
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny