pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Nowe sondaże z Francji. Korekta czy zmiana trendu?

Nowe sondaże z Francji. Korekta czy zmiana trendu?

09 lut 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Le Pen z największym poparciem, koniec mocnego złotego?

Macron nabiera rozpędu.

    Zbliżające się wybory prezydenckie we Francji przyciągają coraz więcej uwagi. Wczoraj zostały opublikowane kolejne dwa sondaże poparcia dla kandydatów. Instytuty ELBE i IFOB różnią się, jeśli chodzi o wartości liczbowe, jednak co do meritum są zgodne. W obu na czele znajduje się liderka Frontu Narodowego Marine Le Pen. Niespodziewanie już na drugim miejscu znalazł Emmanuel Macron. Bankier i były minister finansów dynamicznie zyskuje poparcie. Jeszcze niedawno w ogóle nie był poważnie traktowany. Teraz okazuje się, że niezależnie od tego z kim znajdzie się w drugiej turze, prawdopodobnie wygra. Paradoksalnie na drugim biegunie znajduje się Le Pen, która w drugiej turze niezależnie od przeciwnika na chwilę obecną przegrywa. Ma na to wpływ ogromny elektorat negatywny całego Frontu Narodowego. Dopiero na trzecim miejscu znalazł się François Fillon, który jeszcze w listopadzie był liderem większości sondaży.

Złoty czeka na impuls.

    Mijający tydzień przyniósł zatrzymanie aprecjacji złotego na szerokim rynku. W mediach panuje przekonanie o trwającej korekcie. Problem w tym, że równie dobrze ostatnie ruchy mogą być zapowiedzią odwrócenie trendu. O takim scenariuszu może świadczyć fakt, że obecnie kursy wielu par złotówkowych znajdują się przy ważnych wsparciach. Zareagowały one prawie książkowo, sugerując że zejście niżej może być piekielnie trudne. Fundamenty także wskazują na pogorszenie nastroju wśród inwestorów. Wystarczy wskazać chociażby na Francję, Grecję czy Wielką Brytanię. Z wewnętrznych czynników, działania (a raczej ich brak) NBP też nie pomagają złotemu. Jeśli w najbliższym czasie nasza waluta nie otrzyma silnego impulsu, możemy być świadkami mocniejszego osłabienia złotówki.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Bank Japonii może zostać zmuszony do działania
Krzysztof Pawlak