pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Nowe maksima na franku

Nowe maksima na franku

14 cze 2016 Autor: Krzysztof Furmańczak

Frank najdroższy od stycznia. Wyprzedaż na zachodnich parkietach. Odwrót od złotego.

Od kilku dni mamy do czynienia z wyprzedażą aktywów na wszystkich głównych światowych parkietach. Za spadkami stoją rosnące obawy o ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej tzw. Brexit. Ostatnie wyniki sondaży przechylają szalę w stronę eurosceptyków.

Strach przed Brexitem powoduje także wyraźny odpływ kapitału z rynków wschodzących.

Rosnąca awersja do ryzyka przyczynia się  do wyprzedaży rodzimej waluty. Panujący strach i niepewność tradycyjnie kieruje inwestorów w stronę bezpiecznych przystani, jaką jest między innymi frank. Szwajcarska waluta pokonała w piątek barierę 4 pln. Dzisiejsze maksimum wypadło na poziomie 4,0984 pln co stanowi półroczne maksimum.

Od blisko tygodnia drożeje dolar. Po spadkach z pierwszej dekady czerwca nie ma już ani śladu. Aktualnie kurs wynosi 3,9460 pln. Euro pokonał wczoraj opór na poziomie 4,40 pln. Obecnie kurs stabilizuje się na poziomie 4,4278 pln. Funt od początku czerwca pozostaje nadal w korekcie spadkowej, aktualnie zapłacimy za niego 5,5715 pln.

W kalendarzu makro o godz. 14:30 poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej z USA. Wydarzeniem tygodnia będzie jednak jutrzejsza decyzja w sprawie stóp procentowych w USA (godz. 20:00). Rynek co prawda nie spodziewa się zmian stóp oczekuje jednak na wskazówki odnośnie terminu przyszłych podwyżek. Te mogą się pojawić w oświadczeniu i prognozach ekonomicznych FOMC, które poznamy jutro również o godz. 20:00


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak