pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Niższy rating dla Wielkiej Brytanii

Niższy rating dla Wielkiej Brytanii

28 cze 2016 Autor: Krzysztof Furmańczak

Agencje S&P oraz Fitch obniżają rating Wielkiej Brytanii. Waluty rynków wschodzących odrabiają straty.

Wczoraj wieczorem agencja S&P zdecydowała się obniżyć rating dla Wielkiej Brytanii. Z maksymalnego poziomu AAA, do będącego dwa stopnie niżej poziomu AA z perspektywą negatywną. Niedługo potem agencja Fitch zweryfikowała swój rating z AA+ do AA. Na parach z GBP nie było widocznej reakcji na te doniesienia.  

Po wczorajszych spadkach na rynkach obserwujemy dziś  odreagowanie, zarówno na naszym rodzimym parkiecie jak i u naszych zachodnich sąsiadów. Giełdy w Francji, Niemczech oraz w Londynie zyskują ponad 2%.

Wyraźnie zyskują waluty rynków wschodzących.  Powodem takiego optymizmu może być silny spadek oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA. Szanse na to, że nastąpi to w grudniu spadły do 8% , z 74% miesiąc temu.

Mocno wzrosła rynkowa wycena prawdopodobieństwa obniżki stóp procentowych przez Bank Anglii we wrześniu, która wynosi obecnie 90%. Mimo to obserwujemy dziś odreagowanie ostatnich spadków na brytyjskiej  walucie. Funt wobec dolara zyskuje dziś ponad 1%, a wobec euro 0,7%.

Rodzima złotówka najmocniej zyskuje wobec dolara i franka, obie waluty są dziś o 5 groszy tańsze niż wczoraj, i wynoszą odpowiednio 4,0032 pln oraz 4,0862 pln. Euro kosztuje 4,4324 pln, natomiast funt 5,3575 pln.   

W kalendarzu makro mamy dziś o godz. 16:00 wskaźnik zaufania konsumentów z USA wg Conference Board. Jutro o godz 16:00 również z Stanów poznamy dane na temat sprzedaży nieruchomości, a o 16:30 zapasy ropy naftowej.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niepewny dolar
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak