Niższy rating dla Wielkiej Brytanii

28 cze 2016 Autor: Krzysztof Furmańczak

Agencje S&P oraz Fitch obniżają rating Wielkiej Brytanii. Waluty rynków wschodzących odrabiają straty.

Wczoraj wieczorem agencja S&P zdecydowała się obniżyć rating dla Wielkiej Brytanii. Z maksymalnego poziomu AAA, do będącego dwa stopnie niżej poziomu AA z perspektywą negatywną. Niedługo potem agencja Fitch zweryfikowała swój rating z AA+ do AA. Na parach z GBP nie było widocznej reakcji na te doniesienia.

Po wczorajszych spadkach na rynkach obserwujemy dziś  odreagowanie, zarówno na naszym rodzimym parkiecie jak i u naszych zachodnich sąsiadów. Giełdy w Francji, Niemczech oraz w Londynie zyskują ponad 2%.

Wyraźnie zyskują waluty rynków wschodzących.  Powodem takiego optymizmu może być silny spadek oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA. Szanse na to, że nastąpi to w grudniu spadły do 8% , z 74% miesiąc temu.

Mocno wzrosła rynkowa wycena prawdopodobieństwa obniżki stóp procentowych przez Bank Anglii we wrześniu, która wynosi obecnie 90%. Mimo to obserwujemy dziś odreagowanie ostatnich spadków na brytyjskiej  walucie. Funt wobec dolara zyskuje dziś ponad 1%, a wobec euro 0,7%.

Rodzima złotówka najmocniej zyskuje wobec dolara i franka, obie waluty są dziś o 5 groszy tańsze niż wczoraj, i wynoszą odpowiednio 4,0032 pln oraz 4,0862 pln. Euro kosztuje 4,4324 pln, natomiast funt 5,3575 pln.

W kalendarzu makro mamy dziś o godz. 16:00 wskaźnik zaufania konsumentów z USA wg Conference Board. Jutro o godz 16:00 również z Stanów poznamy dane na temat sprzedaży nieruchomości, a o 16:30 zapasy ropy naftowej.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak