pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Niższe wpływy z tytułu podatków

Niższe wpływy z tytułu podatków

24 lut 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Dane z Europy i USA. Przemówienia szefów banków centralnych. Niższe wpływy do budżetu. Notowania złotówki.

    Przed godziną 9:00 poznaliśmy odczyt indeksu zaufania gospodarstw domowych we Francji. Mówi on o sytuacji ekonomicznej w ostatnich miesiącach, a także prognozowanych dochodach, wydatkach i oszczędnościach pośród ok. 2 tys. badanych gospodarstw domowych. W lutym wyniósł on 95 punktów, co jest wynikiem o 2 punkty gorszym od prognozowanego.

    W południe przedstawiony został wynik sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik ten obrazuje kierunki zmian w sprzedaży. Rezultat powyżej zera informuje, że przeważa liczba podmiotów, które odnotowały wzrost. W lutym wskaźnik sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii wyniósł 10 punktów. Jest to wynik mało satysfakcjonujący względem oczekiwanych 16 punktów. Dane te jednak nie miały większego znaczenia na kurs funta, który kontynuuje spadek swojej wartości.

    Dzisiejszy dzień upływa pod znakiem przemówień szefów banków centralnych Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Jako pierwszy wypowiedział się wiceszef FED Stanley Fisher. Omówił on m.in. wpływ obecnej sytuacji na rynkach finansowych na gospodarkę USA. O godz. 14:00 swoje wystąpienia rozpoczęli szef Bundesbanku Jens Weidmann oraz szef FED z Richmond Jeffrey Lacker, który wygłosi wykład na temat wpływu polityki monetarnej na wzrost gospodarczy. Około godz. 19:15 czasu polskiego przemawiać będzie Robert Kaplan, szef oddziału FED z Dallas. Temat jego wystąpienia również będzie dotyczył polityki monetarnej oraz gospodarki USA. Inwestorzy z pewnością będą przysłuchiwali się tym przemówieniom.

    Po południu dotrze do nas garść informacji zza oceanu. Pierwszą z nich będzie wartość indeksu PMI dla usług. Następnie poznamy liczbę sprzedaży nowych domów, a także tygodniową zmianę zapasów paliw.

    Budżet Polski może natrafić na kolejną przeszkodę. Szacuje się bowiem, że podatek handlowy najprawdopodobniej nie dostarczy zakładanych 2 mld zł wpływów. Brak nawet takiej kwoty w budżecie, który zakłada liczne wydatki socjalne, może być problemem. Skutkiem problemów budżetowych może być obniżenie wartości polskiej waluty.


    W dniu dzisiejszym za franka szwajcarskiego oraz dolara zapłacimy tyle samo, ile podczas wczorajszego zamknięcia. Cena franka wynosi 4,00 zł, a koszt dolara to 3,97 zł. W stosunku do euro polska waluta odrobiła 1 grosz. Kurs EUR/PLN wynosi obecnie 4,36. Najwięcej złotówka zyskała do słabnącego funta. Za brytyjską walutę przyjdzie nam dzisiaj zapłacić 5,52 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niebieski ekran śmierci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EBC czeka na wrzesień
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Huk tłuczonej giełdy
Krzysztof Adamczak