pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Nieprzewidywalność Donalda Trumpa. Wyjątkowa aktywność przed Świętami.

Nieprzewidywalność Donalda Trumpa. Wyjątkowa aktywność przed Świętami.

13 kwi 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Gorący okres na rynkach

Wszystko wskazywało, że okres przedświąteczny będzie się charakteryzował jak to zwykle bywa nieco ospałym handlem i ograniczonej zmienności. Nic bardziej mylnego. Najpierw nastąpił wzrost napięcia w Syrii, po ataku wojsk USA na cele Al Asada wspieranego przez Rosję. A następnie zaostrzył się konflikt wokół tematu ograniczenia aktywności nuklearnej Korei Północnej. Cały czas nie można wykluczyć konfliktu zbrojnego tym bardziej, że w okolice półwyspu koreańskiego płynie flota wojskowa USA.

Zyskuje przede wszystkim złoto

Poza tym wygląda na to, że USA zyskały ważnego sojusznika w sprawie Korei Północnej. Stosunki między Amerykanami a Chinami już dawno nie były tak dobre. Póki co Państwo Środka optuje za opcją dyplomatyczną rozwiązania sprawy ale kolejne wieści z reżimu koreańskiego o możliwej nowej próbie nuklearnej mogą bardzo szybko zmienić ten kierunek. Nerwowa sytuacja sprzyja zyskiwaniu aktywów bezpiecznych na czele ze złotem i jenem japońskim.

Trump znów w swoim stylu

Aktywności na rynkach z pewnością nie zmniejszyła wczorajsza kolejna kontrowersyjna wypowiedź Donalda Trumpa. Prezydent stwierdził, że dolar jest zbyt silny co zaszkodzi Amerykanom. W tym samym wywiadzie powiedział, że nie będzie oskarżał Chin o manipulowanie kursem waluty. To kolejne słowa, które sprzyjają rozpoczęciu nowych relacji między tymi państwami. Pytanie czy to tylko nie propagandowe słowa by zyskać potężnego sojusznika w sprawie konfliktu w Korei.

Jak łatwo osłabić walutę

Wystarczyło tylko kilka słów i dolar sporo stracił. EUR/USD dotarł w okolice 1,0680. Inwestorzy jednak szybko przemyśleli sprawę, że fundamenty nadal dla dolara są silne i dzisiaj waluta amerykańska próbuje powrócić do wczorajszych poziomów w okolicach 1,06. Można się co prawda pokusić o wyrysowanie linii wzrostowej na kursie EUR/USD biorąc pod uwagę coraz to niższe dołki. Ale żebyśmy mogli mówić o jakiejś nowej fali wzrostowej musiałby zostać przebity poziom 1,07.  Póki co to wątpliwy scenariusz biorąc pod uwagę rosnące napięcie przed wyborami we Francji.

Krajowa waluta nadal dobrze

Jeśli chodzi o krajową walutę to cały czas sytuacja jest zaskakująco dobra, i to pomimo rosnącej awersji do ryzyka. Poziom 4,25 na EUR/PLN się obronił i dzisiaj jesteśmy blisko 4,24. Na USD/PLN również dalszych wzrostów nie mamy zadziałał opór w postaci 4,00. Ale tutaj można raczej mówić, że z pomocą przyszedł Donald Trump osłabiając swoją walutę.

Tylko dane z USA

W kalendarzu dzisiaj przede wszystkim jeszcze dane z USA. O 14.30 poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i wskaźniki inflacji producenckiej. O 16.00 wskaźnik nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD pozostaje pod presją
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Inflacja z USA spycha USD/PLN jeszcze niżej
Dawid Górny

Komentarz walutowy

xxxPLN z dnia na dzień coraz niżej
Dawid Górny