Nieprzewidywalność Donalda Trumpa. Wyjątkowa aktywność przed Świętami.

13 kw. 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Gorący okres na rynkach

Wszystko wskazywało, że okres przedświąteczny będzie się charakteryzował jak to zwykle bywa nieco ospałym handlem i ograniczonej zmienności. Nic bardziej mylnego. Najpierw nastąpił wzrost napięcia w Syrii, po ataku wojsk USA na cele Al Asada wspieranego przez Rosję. A następnie zaostrzył się konflikt wokół tematu ograniczenia aktywności nuklearnej Korei Północnej. Cały czas nie można wykluczyć konfliktu zbrojnego tym bardziej, że w okolice półwyspu koreańskiego płynie flota wojskowa USA.

Zyskuje przede wszystkim złoto

Poza tym wygląda na to, że USA zyskały ważnego sojusznika w sprawie Korei Północnej. Stosunki między Amerykanami a Chinami już dawno nie były tak dobre. Póki co Państwo Środka optuje za opcją dyplomatyczną rozwiązania sprawy ale kolejne wieści z reżimu koreańskiego o możliwej nowej próbie nuklearnej mogą bardzo szybko zmienić ten kierunek. Nerwowa sytuacja sprzyja zyskiwaniu aktywów bezpiecznych na czele ze złotem i jenem japońskim.

Trump znów w swoim stylu

Aktywności na rynkach z pewnością nie zmniejszyła wczorajsza kolejna kontrowersyjna wypowiedź Donalda Trumpa. Prezydent stwierdził, że dolar jest zbyt silny co zaszkodzi Amerykanom. W tym samym wywiadzie powiedział, że nie będzie oskarżał Chin o manipulowanie kursem waluty. To kolejne słowa, które sprzyjają rozpoczęciu nowych relacji między tymi państwami. Pytanie czy to tylko nie propagandowe słowa by zyskać potężnego sojusznika w sprawie konfliktu w Korei.

Jak łatwo osłabić walutę

Wystarczyło tylko kilka słów i dolar sporo stracił. EUR/USD dotarł w okolice 1,0680. Inwestorzy jednak szybko przemyśleli sprawę, że fundamenty nadal dla dolara są silne i dzisiaj waluta amerykańska próbuje powrócić do wczorajszych poziomów w okolicach 1,06. Można się co prawda pokusić o wyrysowanie linii wzrostowej na kursie EUR/USD biorąc pod uwagę coraz to niższe dołki. Ale żebyśmy mogli mówić o jakiejś nowej fali wzrostowej musiałby zostać przebity poziom 1,07.  Póki co to wątpliwy scenariusz biorąc pod uwagę rosnące napięcie przed wyborami we Francji.

Krajowa waluta nadal dobrze

Jeśli chodzi o krajową walutę to cały czas sytuacja jest zaskakująco dobra, i to pomimo rosnącej awersji do ryzyka. Poziom 4,25 na EUR/PLN się obronił i dzisiaj jesteśmy blisko 4,24. Na USD/PLN również dalszych wzrostów nie mamy zadziałał opór w postaci 4,00. Ale tutaj można raczej mówić, że z pomocą przyszedł Donald Trump osłabiając swoją walutę.

Tylko dane z USA

W kalendarzu dzisiaj przede wszystkim jeszcze dane z USA. O 14.30 poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i wskaźniki inflacji producenckiej. O 16.00 wskaźnik nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy to już koniec?

06 paź 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Pivot odmieniany przez przypadki

05 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Powiew optymizmu

04 paź 2022

Krzysztof Adamczak