pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Niepewności ciąg dalszy

Niepewności ciąg dalszy

17 maj 2019 Autor: Mateusz Wielewicki

A wojna trwa…

    Mija kolejny tydzień wojny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jednak tym razem konflikt zamiast powoli się wygaszać nabiera coraz większych rumieńców. Najpierw Donald Trump podwyższył cła z 10% do 25%. Chińskie władze nie pozostały bierne i w odwecie zapowiedziały wprowadzenie ceł na 5000 amerykańskich produktów, a dziś słyszymy, że przedstawiciele Państwa Środka są w stanie zerwać negocjacje. Chińczykom nie podoba się sposób negocjacji Amerykanów, którzy co rusz grożą kolejnymi sankcjami. Możliwe są dwa scenariusze dalszych negocjacji. Jeżeli przedstawiciele Białego Domu nie podejdą rozważniej do rozmów, strona chińska zerwie rozmowy. Z kolei drugim wariantem jest kontynuacja rozmów i przeciąganie stanu niepewności przez dłuższy okres. Z pewnością kolejne tygodnie bez decyzji jak też nagłe zerwanie rozmów będzie niosło przede wszystkim negatywne skutki dla światowej gospodarki.

Złoty wobec konfliktu

    Stan niepewności na rynkach zdecydowanie wpływa na decyzje inwestorów. Przestają oni inwestować w ryzykowne aktywa szukając bezpiecznych przystani. Taką sytuację doskonale odzwierciedlają notowania złotówki jako jednej z walut rynków wschodzących. Nasza waluta traci bowiem do większości głównych walut. W tym tygodniu cena franka szwajcarskiego wzrosła do 3,81 zł. Euro kosztuje powyżej 4,30 zł. Dolar amerykański wyceniany jest na 3,85 zł. Z kolei za funta brytyjskiego zapłacimy 4,92 zł.

Kalendarz na piątek

    Dzisiejsza karta z kalendarza makroekonomicznego nie zachwyca publikacjami. Najważniejszym przedpołudniowym odczytem będzie dynamika inflacji konsumenckiej w strefie euro. Z kolei w godzinach popołudniowych poznamy raport Uniwersytetu Michigan w USA.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dane z USA trzęsą kursami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

(Oby nie czarna) „SUPER” środa
Dawid Górny