pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Niemcy przed wizją pierwszej w historii stymulacji fiskalnej

Niemcy przed wizją pierwszej w historii stymulacji fiskalnej

20 sie 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Główny cel pobudzenie sektora motoryzacji 

Problemy gospodarcze naszego zachodniego sąsiada trwają zbyt długo i niemiecki rząd zdecydował się wreszcie na plan ratunkowy. Punktem kluczowym wsparcie przemysłu motoryzacyjnego. Pierwszy w historii pakiet fiskalny w Niemczech z korzyścią dla Polski. Szef Fed przed trudnym zadaniem w Jackson Hole, główny cel nie podpaść prezydentowi USA. Czy więc będzie zapowiedź cyklu obniżek stóp?

Konkretna zmienność złotówki

Jeszcze wczoraj wydawało się, że panika na kwotowaniach złotego, a co za tym idzie solidne osłabienie krajowej waluty, są już za nami. PLN od początku tygodnia wraz z poprawą sentymentu szybko odrabiał straty, jednak od południa znów nastąpił zwrot sytuacji. Notowania powróciły niemal do środowych poziomów, gdy inwestorzy dość mocno wskazywali na niezrozumiałą panikę (mimo silnych fundamentów rodzimej gospodarki). Co może być przyczyną? Trudno jednoznacznie stwierdzić, gdyż na rynkach klimat inwestycyjny jest całkiem niezły i wydaje się, że złoty nie wykorzystuje tej sytuacji. Należy jednak nadmienić, że na innych rynkach wschodzących odpływ kapitału jest także duży. W tym tygodniu zmienność powinna zostać podtrzymana, ponieważ przed nami jeszcze protokoły z posiedzeń EBC i Fed oraz cały pakiet PMI, które wypadają coraz gorzej.

Niemcy potrzebują wsparcia gospodarki już teraz

Pozytywne informacje dla polskiej gospodarki napłynęły wczoraj z Niemiec. Rząd naszego największego partnera handlowego zamierza stymulować swoją gospodarkę. Pakiet wart 50 mld euro ma uchronić ten kraj przed głębszym regresem. Ostatnie dane na temat PKB za II kwartał wykazały ujemną dynamikę. Co gorsza prognozy przewidują kurczenie się gospodarki również w III kwartale (skąd już blisko do oficjalnego ogłoszenia. Stąd rząd niemiecki nie chce czekać i zamierza podjąć działania już w najbliższym czasie. Byłoby to wydarzenie bez precedensu gdyż największa lokomotywa gospodarcza Europy nigdy jeszcze w historii nie potrzebowała stymulacji fiskalnej. Dla Polski to bardzo dobre informacje gdyż słaba kondycja najważniejszego partnera nie przynosi nic dobrego, a plan ratunkowy wprowadzony przez rząd niemiecki powinien być lekarstwem, który przywróci Niemcy na ścieżkę wzrostu a w Polsce pozwoli utrzymać ponad 4% PKB. 

Zmienność nastrojów czyli prezydent Trump w pełnej krasie

Pozytywne wieści napłynęły też z USA. Wydaje się, że Trump choćby na chwilę zrozumiał, że agresją z Chinami nie wygra więc powiało nieco optymistycznym tonem. W dniu dzisiejszym ma zostać podjęta decyzja o wydłużeniu tymczasowej licencji dla firmy Huawei na zakup amerykańskich części elektronicznych. Do tego powiedział, że rozważy słowa Cook’a jednego z szefów Apple’a mówiące o nieefektywności wprowadzania taryf celnych, które faworyzują konkurencję w tym Samsunga. Pytanie więc czy Trump zmienił retorykę na dłużej na bardziej łagodną by jednak ocieplić relację, porozumieć się z Państwem Środka i powalczyć o reelekcję czy to jednak chwilowe co miało już niejednokrotnie miejsce w przeszłości. W kontekście nastawienia Trumpa wiele może przynieść sympozjum w Jackson Hole. Głos na tym wydarzeniu zabierze szef Fed a jak wiemy nie jest on ulubioną postacią Trumpa. Powell już od początku tygodnia zarządził ciszę medialną pytanie więc czy coś ekstra szykuje i zapowie to na wspominanym sympozjum. Zapowiedź cyklu obniżek stóp w USA i tym samym zmiana retoryki z pewnością ucieszy Trumpa. Tylko wtedy wiarygodność Fed spadnie niemal do zera a polityką monetarną w Stanach będzie rządził poprzez Twittera Trump. 

Pusty kalendarz makro 

Dzisiaj inwestorzy patrząc na prezentowane dane mogą się nudzić bo nic istotnego dla rynków nie poznamy. Kolejne dni powinny jednak przynieść już o wiele ciekawsze wydarzenie więc już dzisiaj może się powoli zacząć ustawianie pod te nowe publikacje. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Przed nami ciekawy tydzień
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

3 lata czekania
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacja do znudzenia
Dawid Górny