Niemcy bronią się przed recesją

14 Lis 2019

Poznaliśmy dziś pakiet danych z Europy dotyczący wzrostu PKB. Jedną z najistotniejszych informacji w tym kontekście jest fakt, że największej gospodarce Starego Kontynentu udało się uniknąć ogłoszenia oficjalnej recesji, ponieważ wykazała skromny, ale jednak wzrost na poziomie 0,1% w ujęciu kwartalnym.

Europejskie PKB

Czwartek stoi pod znakiem danych o wzroście gospodarczym w UE. Najpierw poznaliśmy dynamikę niemieckiego PKB. Pomimo tego, że mowa o wstępnych odczytach, to zdecydowanie warto podkreślić, że nasi zachodni sąsiedzi mogą chociaż chwilowo odetchnąć z ulgą. Pokazali odczyty lepsze od oczekiwań, a co najistotniejsze są one powyżej zera, a dokładnie 0,1% k/k (w ujęciu kwartalnym) i 1,0% r/r (rok do roku). Oczywiście nie możemy stwierdzić, że Niemcy ponownie znaleźli się na ścieżce stabilnego wzrostu, ale oddaliło się widmo formalnej recesji, którą eksperci ogłaszają po dwóch spadkowych kwartałach z rzędu. Poznaliśmy też odczyt dla całej Strefy Euro i tutaj możemy mówić nawet o pewnej stabilizacji. Odnotowano wzrost na poziomie 0,2% k/k, czyli identyczny z poprzednim i zgodny z oczekiwaniami, przy równoczesnym 1,2% r/r, który był lepszy o 0,1% od poprzedniego i od przewidywań. Dane te nie miały jednak ani dużego, ani długotrwałego wpływu na kurs euro.

PKB Polski

Główny Urząd Statystyczny również opublikował dane dotyczące wzrostu gospodarczego. Tempo wzrostu w trzecim kwartale wyniosło 1,3% k/k i 3,9% r/r. Roczna dynamika PKB była najniższa od trzech lat. Można uznać, że otrzymaliśmy właśnie potwierdzenie tego, o czym eksperci mówią już od pewnego czasu i nasza gospodarka będzie powoli wyhamowywać. Oczywiście takie tempo wciąż stawia nas w europejskiej czołówce. Przy tej okazji warto odnotować, że gorsze od poprzednich odczytów wykazały także inne państwa naszego regionu, czyli Rumunia, Słowacja i Czechy, co może wskazywać, że rzeczywiście rozpoczynamy cykl wolniejszego rozwoju naszej gospodarki.

Powell przeciw ujemnym stopom i Trumpowi

Szef Fedu odpowiadał wczoraj na pytania Komisji ds. Ekonomicznych amerykańskiego Kongresu. Padło też pytanie o zasadność wprowadzenia w USA ujemnych stóp procentowych, które obowiązują chociażby w Europie. Jerome Powell stwierdził, że w tej chwili w przypadku Stanów wdrażanie takiego rozwiązania jest bezzasadne, ponieważ gospodarka znajduje się w dobrym położeniu. Jest to wyraźne zdystansowanie się od prezydenta Donalda Trumpa, który dzień wcześniej zażądał, aby Rezerwa Federalna “dała mu część tych pieniędzy”, czyli wprowadziła ujemne stopy i powróciła do QE na pełną skalę. Miałoby to pomóc w sfinansowaniu wciąż rosnącego deficytu (tylko w październiku w federalnej kasie zabrakło 134 mld USD). Oczywiście Powell już wielokrotnie potrafił mówić jedno, a później robił coś innego, dlatego także te zapewnienia szefa Fed trzeba przyjmować ostrożnie.

Kursy walut o godz. 13:00. EUR/PLN 4,29 zł, USD/PLN 3,90 zł, GBP/PLN 5,01 zł, CHF/PLN 3,94 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ryzyka wygrywają, ale PLN dzielnie walczy

21 Sty 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Taryfikator inwazji

20 Sty 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek już wie

19 Sty 2022

Krzysztof Adamczak