pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Negatywne nastawienie inwestorów do dolara trwa w najlepsze

Negatywne nastawienie inwestorów do dolara trwa w najlepsze

27 lip 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Bez rewelacji

Zgodnie z przewidywaniami wczorajszy komunikat Fed nie przyniósł wielkiego przełomu. Wpłynął również na to brak konferencji i nowych projekcji ekonomicznych, które na tym posiedzeniu nie były planowane. Zmian w przekazie władz monetarnych USA od poprzedniego spotkania praktycznie nie było. Stwierdzenie, że redukcja bilansu rozpocznie się w niedługim czasie tak naprawdę nie wiele mówi. Może to być wrzesień ale i zarówno grudzień. Słowa te jednak dają FOMC czas na obserwacje napływających danych makro.

Dziwna reakcja

Skala przeceny dolara może więc nieco dziwić. Prawdopodobnie inwestorzy rozczarowali się zmianą nieco podejścia do inflacji. Ale był to taki detal o którym wszyscy wiedzą i był już publikowany. Można to odebrać nieco gołebio niemniej jednak ruch na EUR/USD ponad 1,1740 był nieuzasadniony.

EUR/USD nadal w górę

Świadczy to jednak o negatywnym nastawieniu inwestorów do waluty amerykańskiej. I w najbliższym czasie każda gorsza informacja dla dolara może wywołać silne osłabienie. Tym bardziej, że tak naprawdę opór na EUR/USD został złamany i może się wykrystalizować nowy trend wzrostowy. Tym bardziej, że w innych bankach centralnych powoli zaczynają się głosy by odejść od ultra łagodnej polityki pieniężnej, to będzie hamować wzrosty na dolarze nawet w przypadku lepszych danych choćby o inflacji.

EUR/CHF wysoko

Siła europejskiej przekłada się również na wzrosty EUR/CHF. Przekroczenie granicy 1,12 to już poziomy wyższe od chwili uwolnienia kursu franka przez SNB. Zagrożenie rozpadu strefy euro również zmalało praktycznie do zera a to była wcześniej główna przyczyna takiego umocnienia bezpiecznej waluty jaką jest frank. Do tego głosy z EBC o bliskim końcu QE mogą wywierać dodatkową presję spadkową na franka szwajcarskiego. SNB w obliczu braku presji inflacyjnej z pewnością dłużej będzie utrzymywał luźną politykę.

Złoty w dobrej kondycji

Sytuacja krajowej waluty jest całkiem dobra po posiedzeniu Fed. EUR/PLN się ustabilizowal w okolicach 4,25-4,26. Złotówka za to umacnia się do dolara i franka. Wiadomym jest, że sytuacja polityczna w naszym kraju wpływa dość niekorzystnie i blokuje większe umocnienie.

Kilka danych z USA

W kalendarzu dzisiaj jeszcze liczba zasiłków dla bezrobotnych i zamówienia środków trwałych z USA o 14.30.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Próba opanowania emocji, ale strach pozostaje
Krzysztof Pawlak