Strona główna > Komentarze walutowe > Nawet Szwajcaria

Nawet Szwajcaria

02 cze 2022 Autor: Krzysztof Adamczak

Dzisiaj kolejna część odczytów inflacyjnych i wciąż ciężko o optymizm. Ze Stanów napłynie raport ADP, który jest wstępem do jutrzejszych NFP. Złoty pozostaje stabilny, dolar wraca do defensywy. 

Bez białych plam

    Kryzys inflacyjny trwa w najlepsze, nie zostawiając żadnych białych plam na mapie Europy. Już nawet Szwajcaria została nim dotknięta. Odczyt na poziomie 2,9% może wypada blado w porównaniu do reszty kontynentu, jednak mówimy o gospodarce, którą jeszcze nie tak dawno uznawano za niezdolną do wygenerowania impulsu inflacyjnego. Helweci w tej kwestii byli stawiani na równi z Japończykami, jak widać niesłusznie. Zwiększa to jeszcze bardziej intensywność domniemań, które ostatnio pojawiły się na rynku. Analitycy od pewnego czasu sugerują, że wraz z pierwszymi ruchami na stopach procentowych EBC, w ślad za nim pójdzie SNB. Do tej pory zakładano dwa ruchy po 25 punktów bazowych każdy, teraz może pojawić się presja na wyjście z negatywnych stóp jeszcze w tym roku. Takie działanie może jednak obudzić demony z przeszłości, czyli umocnienie franka, co jest mocno niepożądane zarówno u naszych frankowiczów, jak i samych Szwajcarów.

PPI wciąż szokuje

    Drugim odczytem z frontu inflacji jest dynamika cen dla producentów w strefie euro. Niektórzy na siłę próbują się doszukiwać tu powodów do optymizmu, ze względu przede wszystkim na niższy wynik od oczekiwań analityków. Mówimy jednak o odczycie na poziomie 37,2% i przy tej skali wielkości punkt procentowy w jedną czy drugą stronę nie ma już znaczenia. W ostatnich godzinach nawet François Villeroy de Galhau prezes Banku Francji, zauważył o dziwo, „że inflacja w strefie euro jest zbyt wysoka i zbyt szeroka”. Jest to ważny głos, gdyż do tej pory trzon strefy euro, był raczej mocno powściągliwy w docenianiu rozmiarów dynamiki cen. Wciąż trwają dyskusje, jak duże przełożenie na konsumentów będzie miał indeks PPI, jednak już teraz nikt nie neguje, że czeka nas tzw. druga fala inflacji, co będzie oznaczać, że w warunkach podwyższonej dynamiki cen spędzimy kolejne kilkanaście miesięcy.

ADP tylko wstępem

    Eurodolar wciąż nie pokonał poziomu 1,08$, wczoraj schodząc nawet w okolice 1,065$. Klimat jednak się nie zmienia i choć w szerszej skali wciąż tkwimy w trendzie spadkowym, to jednak spodziewane jest jego wyłamanie. Pretekstem do wyjścia w górę mogą być już jutrzejsze odczyty z amerykańskiego rynku pracy. Słabsze wyniki NFP mogą na nowo wywołać dyskusję, czy promowane ostatnio tempo zacieśniania polityki pieniężnej nie jest zbyt odważne. Już dzisiaj poznamy raport ADP, który wielokrotnie podpowiadał, czego można się spodziewać po piątkowych odczytach. Dodatkowo także w czwartek poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, który również rzuci nowe światło na sytuację w amerykańskiej gospodarce. 

    W oczekiwaniu na te odczyty dolar wyraźnie sobie nie radzi, co może sugerować, że inwestorzy coraz mocniej pozycjonują się na rozczarowanie. Takie warunki mogłyby wspierać naszą walutę, jednak tak do końca nie jest. Złoty dziś pozostaje względnie stabilny, kotwicząc się w okolicach wczorajszego zamknięcia względem euro. Frank i funt nieznacznie drożeją, nie są to jednak istotne ruchy. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Widziałem jastrzębia cień
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Zatrudnię premiera – praca w toksycznych warunkach
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

RPP czeka na marzec
Krzysztof Adamczak