Najnowszy raport o sytuacji na rynku pracy USA

04 mar 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Czesi wśród liderów Europy, raport o rynku pracy w Stanach, umocnienie złotego

Dzisiaj rynki zdominował nastrój oczekiwania na dane o rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Zanim jednak dotarły do nas wieści zza oceanu, poznaliśmy odczyty z Europy. O 9:00 Czesi potwierdzili, że ich gospodarka ma się dobrze. PKB naszych południowych sąsiadów w zeszłych roku urosło o 4,3%. Wynik ten plasuje Czechów w europejskiej czołówce. Warto również zauważyć, że jest to najwyższy wzrost od ośmiu lat. Zupełnie inne nastroje panują we Włoszech. Gospodarka na Półwyspie Apenińskim w poprzednim roku urosła zaledwie o 0,8%. Odczyt ten i tak pozytywnie zaskoczył analityków, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 0,6%.

O 14:30 poznaliśmy najważniejszy odczyt tego tygodnia. W każdy pierwszy piątek miesiąca Bureau of Labor Statistics publikuje raport o sytuacji na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Głównym punktem dokumentu jest zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. W lutym wyniosła ona 242 tys. przy założeniach na poziomie 190 tys. To już kolejny bardzo dobry odczyt z USA i następny argument za tym, że gospodarka w Stanach nabiera rozpędu. Jest to szczególnie istotne wobec marcowego posiedzenia FOMC w sprawie stóp procentowych.

Pozostałe dane z amerykańskiego rynku pracy nie były aż tak dobre. Bezrobocie pozostało na poziomie 4,9%, czyli zgodnie z prognozami analityków. Płaca godzinowa spadła w lutym o 0,1%. Jest to spowodowane zaskakująco wysokim wzrostem w styczniu. Równolegle poznaliśmy dane dotyczące handlu zagranicznego. Zarówno eksport jak i import okazały się niższe od poprzednich odczytów. Pierwszy wyniósł 176,5 mld USD, a drugi 222,1 mld USD. Tym samym deficyt w handlu zagranicznym wzrósł do 45,7 mld USD wobec spodziewanych 43,5 mld USD.

W Polsce najważniejszym wydarzeniem dnia było podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy budżetowej. Zakłada ona, że wzrost gospodarczy w 2016 roku wyniesie 3,8%, a inflacja 1,7%. W założeniach bezrobocie spadnie poniżej progu 10%. Deficyt może wynieść maksymalnie 54,7 mld zł. Warto zauważyć, że na wczorajszej aukcji naszego długu, ministerstwo finansów sprzedało obligacje za ponad 7 mld zł. Łącznie do tej pory udało się zrealizować prawie 40% tegorocznych potrzeb pożyczkowych.

Polski złoty umacnia się dziś na rynku walutowym. Funt tanieje o 3 grosze i kosztuje obecnie 5,57 zł. Podobny ruch obserwujemy na dolarze. Za amerykańska walutę należy zapłacić 3,94 zł. Frank tanieje o 2 grosze do poziomu 3,97 zł. Euro pomimo, że dwukrotnie podchodziło pod poziom 4,35 zł, ostatecznie cofnęło się w okolice wczorajszego zamknięcia i kosztuje 4,33 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

PLN w świątecznym marazmie

09 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny