pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Najnowszy raport o sytuacji na rynku pracy USA

Najnowszy raport o sytuacji na rynku pracy USA

04 mar 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Czesi wśród liderów Europy, raport o rynku pracy w Stanach, umocnienie złotego

    Dzisiaj rynki zdominował nastrój oczekiwania na dane o rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Zanim jednak dotarły do nas wieści zza oceanu, poznaliśmy odczyty z Europy. O 9:00 Czesi potwierdzili, że ich gospodarka ma się dobrze. PKB naszych południowych sąsiadów w zeszłych roku urosło o 4,3%. Wynik ten plasuje Czechów w europejskiej czołówce. Warto również zauważyć, że jest to najwyższy wzrost od ośmiu lat. Zupełnie inne nastroje panują we Włoszech. Gospodarka na Półwyspie Apenińskim w poprzednim roku urosła zaledwie o 0,8%. Odczyt ten i tak pozytywnie zaskoczył analityków, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 0,6%.

    O 14:30 poznaliśmy najważniejszy odczyt tego tygodnia. W każdy pierwszy piątek miesiąca Bureau of Labor Statistics publikuje raport o sytuacji na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Głównym punktem dokumentu jest zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. W lutym wyniosła ona 242 tys. przy założeniach na poziomie 190 tys. To już kolejny bardzo dobry odczyt z USA i następny argument za tym, że gospodarka w Stanach nabiera rozpędu. Jest to szczególnie istotne wobec marcowego posiedzenia FOMC w sprawie stóp procentowych.

    Pozostałe dane z amerykańskiego rynku pracy nie były aż tak dobre. Bezrobocie pozostało na poziomie 4,9%, czyli zgodnie z prognozami analityków. Płaca godzinowa spadła w lutym o 0,1%. Jest to spowodowane zaskakująco wysokim wzrostem w styczniu. Równolegle poznaliśmy dane dotyczące handlu zagranicznego. Zarówno eksport jak i import okazały się niższe od poprzednich odczytów. Pierwszy wyniósł 176,5 mld USD, a drugi 222,1 mld USD. Tym samym deficyt w handlu zagranicznym wzrósł do 45,7 mld USD wobec spodziewanych 43,5 mld USD.

    W Polsce najważniejszym wydarzeniem dnia było podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy budżetowej. Zakłada ona, że wzrost gospodarczy w 2016 roku wyniesie 3,8%, a inflacja 1,7%. W założeniach bezrobocie spadnie poniżej progu 10%. Deficyt może wynieść maksymalnie 54,7 mld zł. Warto zauważyć, że na wczorajszej aukcji naszego długu, ministerstwo finansów sprzedało obligacje za ponad 7 mld zł. Łącznie do tej pory udało się zrealizować prawie 40% tegorocznych potrzeb pożyczkowych.

    Polski złoty umacnia się dziś na rynku walutowym. Funt tanieje o 3 grosze i kosztuje obecnie 5,57 zł. Podobny ruch obserwujemy na dolarze. Za amerykańska walutę należy zapłacić 3,94 zł. Frank tanieje o 2 grosze do poziomu 3,97 zł. Euro pomimo, że dwukrotnie podchodziło pod poziom 4,35 zł, ostatecznie cofnęło się w okolice wczorajszego zamknięcia i kosztuje 4,33 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek złotego
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs