Nadzieja na porozumienie USA z Chinami wspiera apetyt na ryzyko

09 sty 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Zmiana o 180 stopni risk on

Na rynkach znów zmiana nastrojów. Tym razem napłynęły pozytywne informacje w temacie negocjacji handlowych pomiędzy USA i Chinami. Wystarczył jeden tweet prezydenta Trumpa o tym, że “negocjacje idą dobrze.” Rośnie więc apetyt na ryzyko, a tracą waluty uznawane za bezpieczne.

Pozytywne doniesienia ale…

Jest jednak kilka rzeczy o których należy pamiętać. Po pierwsze są to negocjacje przedstawicieli niższego szczebla, a więc na wiążące decyzje przyjdzie nam poczekać. Niemniej jednak każdy krok do przodu w negocjacjach powinien odpychać nieco temat strachu przed globalnym spowolnieniem gospodarczym. Szczególnie, że rozmowy przedłużono o jeden dzień. Pojawiają się również przecieki o możliwym zwiększeniu kupna produktów rolnych z USA przez Chiny.

Inflacja decydująca w tym tygodniu dla dolara

W USA nadal trwa goverment shutdown, dzisiaj mija 19 dzień i przełomu absolutnie nie widać. Nadal kością niezgody pozostaje sposób finansowania muru na granicy z Meksykiem. Na dzisiaj zaplanowane jest spotkanie Trumpa z liderami Kongresu. Dzisiaj wieczorem poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia Fed. Nie wydaje się jednak, by wpłynęło to na zachowanie dolara. A to dlatego, że znamy gołębie stanowisko szefa Fed. Zdecydowanie większą wagę będą mieć dane o inflacji CPI w piątek. Patrząc na wykres EUR/USD można mieć wrażenie, że inwestorzy oczekują niższych wskazań aniżeli prognoza 2,2% r/r. Jeśli faktycznie by tak się stało to dolar sporo straci.

Posiedzenie RPP bez znaczenia

Jeśli chodzi o złotego to nie obserwujemy większych wahań. Dzisiejsze posiedzenie RPP również nie powinno wpłynąć na podwyższoną zmienność. Rynki od dawna nie wierzą, że cokolwiek zmieni się w podejściu Rady co najmniej do końca 2020. Szczególnie, że ryzyko wzrostu cen energii i tym samym mocna presja na inflację zniknęła. Również minutki Fed nie powinny zaburzyć spokojnego handlu na złotówce.

Kilka wystąpień

Poza wspomnianymi zapiskami z Fed z ostatniego posiedzenia warto jeszcze zwrócić uwagę na przemowienia bankierów centralnych. Za niecałą godzinę głos zabierze Evans prezydent Fed z Chicago, o 16 natomiast prezes BoE Mark Carney.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrost stóp procentowych!?

06 gru 2022

Dawid Górny