pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Nadzieja na porozumienie USA z Chinami wspiera apetyt na ryzyko

Nadzieja na porozumienie USA z Chinami wspiera apetyt na ryzyko

09 sty 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Zmiana o 180 stopni risk on

Na rynkach znów zmiana nastrojów. Tym razem napłynęły pozytywne informacje w temacie negocjacji handlowych pomiędzy USA i Chinami. Wystarczył jeden tweet prezydenta Trumpa o tym, że “negocjacje idą dobrze.” Rośnie więc apetyt na ryzyko, a tracą waluty uznawane za bezpieczne.

Pozytywne doniesienia ale…

Jest jednak kilka rzeczy o których należy pamiętać. Po pierwsze są to negocjacje przedstawicieli niższego szczebla, a więc na wiążące decyzje przyjdzie nam poczekać. Niemniej jednak każdy krok do przodu w negocjacjach powinien odpychać nieco temat strachu przed globalnym spowolnieniem gospodarczym. Szczególnie, że rozmowy przedłużono o jeden dzień. Pojawiają się również przecieki o możliwym zwiększeniu kupna produktów rolnych z USA przez Chiny.

Inflacja decydująca w tym tygodniu dla dolara

W USA nadal trwa goverment shutdown, dzisiaj mija 19 dzień i przełomu absolutnie nie widać. Nadal kością niezgody pozostaje sposób finansowania muru na granicy z Meksykiem. Na dzisiaj zaplanowane jest spotkanie Trumpa z liderami Kongresu. Dzisiaj wieczorem poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia Fed. Nie wydaje się jednak, by wpłynęło to na zachowanie dolara. A to dlatego, że znamy gołębie stanowisko szefa Fed. Zdecydowanie większą wagę będą mieć dane o inflacji CPI w piątek. Patrząc na wykres EUR/USD można mieć wrażenie, że inwestorzy oczekują niższych wskazań aniżeli prognoza 2,2% r/r. Jeśli faktycznie by tak się stało to dolar sporo straci.

Posiedzenie RPP bez znaczenia

Jeśli chodzi o złotego to nie obserwujemy większych wahań. Dzisiejsze posiedzenie RPP również nie powinno wpłynąć na podwyższoną zmienność. Rynki od dawna nie wierzą, że cokolwiek zmieni się w podejściu Rady co najmniej do końca 2020. Szczególnie, że ryzyko wzrostu cen energii i tym samym mocna presja na inflację zniknęła. Również minutki Fed nie powinny zaburzyć spokojnego handlu na złotówce.

Kilka wystąpień

Poza wspomnianymi zapiskami z Fed z ostatniego posiedzenia warto jeszcze zwrócić uwagę na przemowienia bankierów centralnych. Za niecałą godzinę głos zabierze Evans prezydent Fed z Chicago, o 16 natomiast prezes BoE Mark Carney.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odbicie, nie tylko na „edku” 
Dawid Górny

Komentarz walutowy

EBC z nożyczkami
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Ultimate Show America
Adam Fuchs