pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Na rynkach spokój

Na rynkach spokój

20 lip 2016 Autor: Krzysztof Adamczak

Inflacja w Niemczech i Czechach, bezrobocie na wyspach oraz bilans handlowy w UE.

    Dzisiaj można zaobserwować mniejszą zmienność na rynku walutowym. Ruchy kursów głównych par nie są większe niż 0,2%. Ma to związek z jutrzejszym posiedzeniem EBC, podczas którego zostaną podjęte decyzje w sprawie stóp procentowych. Analitycy nie mają zbyt wielkich oczekiwań wobec tego wydarzenia. Rynki są wystarczająco rozchwiane przez Brexit więc prawdopodobnie Mario Draghi poczeka z dalszym luzowaniem polityki do następnego posiedzenia.

    Wpływu na decyzję raczej nie będzie miał dzisiejszy odczyt inflacji producenckiej w Niemczech. Mimo, że jest ona wyższa od zakładanej, to jednak cały czas w skali roku nasi zachodni sąsiedzi zmagają się deflacją w tym obszarze. Podobny problemem mają Czesi, gdzie deflacja producencka wynosi 4,4%. Dzisiaj poznaliśmy także bilans handlowy dla strefy euro. Jego nadwyżka po wyrównaniu sezonowym wynosi 30,8 mld euro, czym pozytywnie zaskoczyła sceptycznych analityków. Spodziewali się oni nadwyżki na poziomie 25 mld euro, mimo że przed miesiącem wynosiła ponad 36 mld.

    Największe emocje wzbudzały dzisiaj dane z brytyjskiego rynku pracy. Liczono, że pozytywny odczyt da chwile wytchnienia funtowi. Faktycznie bezrobocie spadło do poziomu 4,9%, a płace rosną w tempie 2,3%. Brytyjska waluta umocniła się po tej publikacji wobec dolara, euro, jak również złotego.

    W Polskim kalendarzu makroekonomicznym nie ma istotnych pozycji, przez co kursy par złotówkowych są blisko wczorajszych zamknięć. Tym samym euro kosztuje 4,37 zł, dolar 3,97 zł a frank 4,02 zł. Jedynie funt nieznacznie drożeje i kosztuje 5,23 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Euro odpiera atak jastrzębiego FEDu
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak