W ostatni miesiąc roku inwestorzy wchodzą z nadzieją, że uda się przetrzymać na względnym trybie risk-on. Napakowany kalendarz makro raczej bez wpływu na rynki. Wielkie starcie w amerykańskim senacie.

To był długi rok

Do końca roku coraz bliżej i pierwszy dzień grudnia skłania inwestorów do refleksji, by utrzymać status quo i wyciszyć emocje na sam koniec. Prawdziwej gry na rynkach zostały ledwie dwa tygodnie, później wejdziemy w tryb świąteczny i noworoczny, kiedy to zwyczajowo niewiele się dzieje. Należy jednak pamiętać, że 2020 rok jest wyjątkowy pod każdym względem i choć inwestorzy z natury nie lubią grudniowych niespodzianek, to nie oznacza, że na pewno ich nie będzie. Jak na razie jednak widać grubszą skórę i pewien względny stoicyzm. Praktycznie bez echa przeszła wiadomość o zamachu na irańskiego urzędnika nr 1 w programie atomowym. Warto pamiętać, że podobnymi informacjami rozpoczęliśmy ten rok i wtedy strach na rynku był znacznie bardziej widoczny. Obecny stoicyzm działa jednak w dwie strony, i rynki dość chłodno przyjęły również wiadomość, o rozpoczęciu procedury zatwierdzenia dwóch szczepionek przez Europejską Agencję Leków. Ta prawdopodobnie zostanie zakończona jeszcze w tym roku. Tu również warto zauważyć, że do tej pory wszystkie doniesienia o szczepionkach były gamechangerem, a dziś, choć klimat pozostaje całkiem pozytywny to do euforii daleko.

Jest co czytać

Kalendarz makro jest dziś wypchany po brzegi i to naprawdę wartościowymi odczytami. Przede wszystkim inwestorzy zwracają uwagę na wskaźniki PMI dla przemysłu. Te z wyjątkiem Francji i Hiszpanii wszędzie wynoszą ponad 50 pkt, co pokazuje, że w przeciwieństwie do usług, fabryki nie obawiają się lockdownów. Dziś poznaliśmy również odczyty PKB, jednak były to wyniki finalne, które z natury wywołują mniejsze zamieszanie. Warto za to zwrócić uwagę na odczyt dotyczący inflacji w Polsce, która wyniosła równe 3%. Na tle wcześniejszych wyników ten jest całkiem przyzwoity, choć nadal powyżej celu NBP. Problem z dynamiką cen pojawia się przy dokładniejszym analizowaniu składowych, choć na szczegóły musimy poczekać do połowy grudnia, to jednak już dziś widać, że ten wynik został osiągnięty pomimo potężnej kotwicy w postaci cen paliw. Te spadły o blisko 10%, a warto pamiętać, że obecnie ropa na rynkach mocno odbija. W kolejnych miesiącach więc zapewne zostaniemy pozbawieni tego hamulca.

Na ringu

Politycznym wydarzeniem dnia z całą pewnością będzie przesłuchanie w senacie szefów FEDu oraz Departamentu Skarbu. Panowie w ostatnim czasie mają mocno nie po drodze ze sobą, więc media prognozują, że może być gorąco. Sprawa rozbija się o fundusze pomocowe FED, które mają zostać przekazane do budżetu federalnego. Emocje budzi nie tylko clue sprawy, ale również sposób komunikacji Mnuchina z Powellem, który dość wyraźnie odbiega od przyjętych standardów. Dodatkowo rynek po cichu liczy, że sprowokowany szef Rezerwy zdradzi jakieś szczegóły co do dalszych planów FEDu.

Złoty w tym natłoku informacji pozostaje względnie stabilny (zresztą jak cały rynek FX). Dolar nieznacznie tanieje, jednak wciąż kosztuje powyżej 3,74 zł. Podobnie zachowuje się funt, który odbił się od granicy 5 zł. W drugą stronę, jednak równie niemrawo, podążają euro oraz frank. Wspólna waluta kosztuje 4,475 zł, gdy ta druga 4,13 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Spokojny wtorek

26 Paź 2021

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Cóż to był za weekend!!

25 Paź 2021

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Stagflacja bliżej niż nam się wydaje

22 Paź 2021

Krzysztof Pawlak