pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Może czas pomyśleć o inflacji?

Może czas pomyśleć o inflacji?

13 lip 2018 Autor: Krzysztof Adamczak

Eurodolar w dół, GUS o inflacji, dobry tydzień złotego.

Dolar mocniejszy.

    Dzisiejszy handel przynosi kolejne umocnienie dolara. Amerykańską walutę wspierają przede wszystkim fundamenty. Ostatni wysoki odczyt inflacji wspomaga scenariusz z jeszcze dwiema podwyżkami stóp procentowymi w tym roku. W końcu jest to naturalny ruch dla niezależnych banków centralnych, które mają za zadanie dbać o wartość pieniądza w gospodarce. Dolara wspiera także bierność strony chińskiej, która co prawda zapowiedziała odpowiedź na najnowsze cła nałożone przez Amerykanów. Humor na rynku mógł popsuć odczyt dotyczący bilansu handlu zagranicznego w Chinach, jednak Trump dziś najwidoczniej w pełni skupił się na robieniu zamieszania na funcie. Podczas wizyty na Wyspach Brytyjskich amerykański prezydent skrytykował premier May za dążenie do miękkiego brexitu i udzielił wsparcia dla Borisa Jonsona.

Ceny rosną.

    Dzisiaj najważniejszym odczytem dla złotego była rewizja inflacji dokonana przez GUS. Wbrew oczekiwaniom ceny w czerwcu wzrosły o 2% w skali roku, a nie tak jak wcześniej zakładano o 1,9%. Jest to pierwszy odczyt z dwójką z przodu w 2018 roku. Inflacja przyspiesza już trzeci miesiąc z rzędu i powoli można pomyśleć o tym, by przestać ją ignorować. Niestety RPP ostatnio jest mocno zaangażowana w strategię wait&see, której głównym wyznawcą wydaje się prezes Glapiński. Rada zapewne zwróci uwagę na drożejącą ropę, która nakręca koszty transportu, jednak coraz trudniej ignorować fakt, że wkład cen żywności w pełny wskaźnik jest już prawie na tym samym poziomie co transportu. Żywność w czerwcu podrożała o 2,7%, głównie przez rosnące ceny jaj oraz masła.

Spokojny koniec tygodnia.

    Złoty w ostatnim czasie wszedł w konsolidację, łapiąc oddech przed następnymi ruchami. Tydzień całościowo był raczej udany dla naszej waluty. Od poniedziałku potaniały euro, funt oraz frank, jedynie dolar nieznacznie podrożał. Za amerykańską walutę zapłacimy dzisiaj 3,72 zł, euro kosztuje 4,32 zł, funt 4,89 zł, a frank 3,69 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dane z USA trzęsą kursami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

(Oby nie czarna) „SUPER” środa
Dawid Górny