Moody’s powinien zrewidować naszą perspektywę. Dane z USA ważne w kontekście decyzji Fed.

12 maja 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Dobre dane z Niemiec

Dzisiaj całkiem bogaty dzień pod względem prezentowanych danych makroekonomicznych. Rano poznaliśmy odczyt PKB za pierwszy kwartał z Niemiec. Wyniki 0,6% k/k oraz 1,7% r/r można odebrać pozytywnie. Pokazując tym samym, że gospodarka niemiecka wspiera ożywienie w strefie euro. Rozbierając PKB na czynniki pierwsze to szczególnie inwestycje, konsumpcja prywatna i wydatki rządowe mogą zasiać spory optymizm co do dalszych części roku.

CPI z USA

Popołudniu cała seria danych z USA. O 14.30 poznamy bazowy wskaźnik CPI ale tu wpływ może być ograniczony gdyż Fed patrzy bardziej na PCE. Tym samym odczyt zbliżony do prognoz czyli 2% może być neutralny dla dolara. Również o 14.30 nastąpi publikacja dynamiki sprzedaży detalicznej. O 16 poznamy odczyt indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Wszystkie te informacje będą ważne gdyż dadzą odpowiedź czy pierwszy kwartał był tylko chwilowym spowolnieniem.

Wypowiedzi członków Fed

Będzie to ważne w kontekście posiedzenia czerwcowego Fed. Wczorajsza wypowiedź członka Fed Rosengrena sugeruje, że sytuacja gospodarcza jest na tyle dobra, że dwie podwyżki w tym roku to zbyt mało. Kolejne wypowiedzi sugerują, że jastrzębie kroki Fed w czerwcu są prawie pewne. Tym bardziej interesujące będzie co powie Janet Yellen po samej decyzji.

Dane z Polski bez zaskoczenia

O 14 poznaliśmy też kilka danych z Polski. To co nas najbardziej interesowało czyli inflacja CPI nie zaskoczyła i była zgodna z oczekiwaniami. Tym samym większej reakcji na złotówce nie było. Inwestorzy czekają na publikację dzisiaj przeglądu ratingu dla Polski. Scenariusz bazowy mówi o pozostawieniu głównych parametrów i wiarygodności na dotychczasowym poziomie. Oczywiście możliwe jest też pozytywne zaskoczenie biorąc pod uwagę stabilną sytuację gospodarczą Polski. Tym samym możliwa jest zmiana perspektywy z negatywnej na neutralną. Pozwoliłoby to złotemu nieco się wzmocnić.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak