pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Mocno wyprzedany dolar łakomym kąskiem

Mocno wyprzedany dolar łakomym kąskiem

25 lip 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Brak rozstrzygnięcia

Dzisiejszy dzień na rynkach przebiega dość spokojnie. Kwotowania EUR/USD oscylują w okolicach poziomu 1,1650. Wydaje się, że w dalszej części dnia niewiele się zmieni w tej kwestii. Inwestorzy będą oczekiwać jutrzejszego dnia i komunikatu władz monetarnych USA odnośnie dalszych kroków w prowadzonej polityce.

IFO i tyle

W kalendarzu również dzisiaj nie wiele ważnych odczytów. Poznaliśmy publikacje instytutu Ifo co do nastrojów przedsiębiorców w Niemczech w lipcu. Po raz kolejny pobity został rekord a wynik wyniósł 116 pkt. Tym samym kolejny raz mamy potwierdzenie o pozytywnej sytuacji w jakiej jest obecnie główna gospodarka strefy euro. Oczywiście zbiega się to z ostatnimi komunikatami z EBC, które sugerują brak obaw o wzrost gospodarczy w Europie.

Rośnie presja na EBC

Reakcja na EUR/USD była jednak tylko chwilowa i kurs szybko wrócił w okolice 1,1650. Niemniej jednak kolejne pozytywne informacje z krajów europejskich będą wywierać presję na EBC. Póki co hamulcem by rozpocząć temat redukcji QE jest słabe tempo inflacji. Jednak jeżeli kolejne dane pokażą, że ceny rosną będzie to silny argument by scenariusz wygaszania programu QE rozpocząć. Taka sytuacja byłaby sporym wsparciem dla waluty europejskiej. Ale wcale nie musi oznaczać dalszych wzrostów na EUR/USD. Dane z USA również po słabszych miesiącach mogą odreagować i zobaczymy choćby wzrost przeciętnych wynagrodzeń. A przy tak gwałtownej przecenie w ostatnich tygodniach dolar będzie łakomym kąskiem dla inwestorów. I to bardziej niż euro, które od początku roku rośnie a potencjał wzrostowy słabnie.

Polityka numerem jeden

Na krajowej walucie niezmiennie ciąży czynnik polityczny. Po wczorajszym odreagowaniu na złotówce dzisiaj notowania się ustabilizowały. Niepewność polityczna cały czas się utrzymuje więc trudno będzie o dalsze umocnienie. Zawetowanie ustaw to tak naprawdę dopiero początek. Teraz pytanie jakie będą dalsze kroki partii rządzącej. W cieniu politycznych doniesień poznaliśmy dane o bezrobociu, które kolejny raz spadło tym razem do poziomu 7,1%. Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy jest widoczna i niewykluczone, że na koniec roku osiągniemy jeszcze niższy poziom.

Jedna pozycja z USA

Do końca dnia poznamy jeszcze wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board z USA. Wydaje się jednak, że na głównej parze na rozstrzygnięcie będzie trzeba poczekać do jutra na konferencję Fed.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Odbicie na EUR/USD zatrzymane
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Niepewność nadal pozostaje
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak