pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Mniejszy deficyt budżetowy

Mniejszy deficyt budżetowy

18 lut 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Dane makroekonomiczne z Azji i Strefy Euro. Raport o sytuacji na rynku pracy w Stanach. Niższy niż zakładano deficyt budżetowy w Polsce. Notowania złotówki.

    Tuż po północy czasu polskiego dotarł do nas raport dotyczący bilansu handlowego Japonii. Ujemny wynik okazał się lepszy od oczekiwanego. Analityków rozczarowała dynamika eksportu oraz importu, które wyniosły odpowiednio -12,9% oraz -18%.

W nocy poznaliśmy także odczyty inflacji konsumenckiej i producenckiej z chińskiej gospodarki. Roczna dynamika inflacji konsumenckiej wyniosła 1,8%, co jest wynikiem niższym od prognozowanych 1,9%. Z kolei inflacja producencka jest o 10 punktów bazowych wyższa od oczekiwań i kształtuje się na poziomie -5,3%.

    O godzinie 10:00 ogłoszono bilans płatniczy w Strefie Euro. Saldo rachunku bieżącego wyniosło 25,5 mld euro, co jest wynikiem o 3,2 mld wyższym niż prognozowany. O godzinie 13:30 został zaprezentowany protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, jednakże nie wpłynął on znacząco na notowania głównej pary walutowej EUR/USD. Za jedno euro należy zapłacić 1,10 dolara.

    Najważniejszą informacją ze Stanów Zjednoczonych jest raport z tamtejszego rynku pracy. Liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 262 tys., czyli o 13 tys. mniej od prognoz. W późniejszych godzinach będą miały miejsce odczyt tygodniowej zmiany zapasów paliw, a także wystąpienie szefa FED z San Francisco.

    Mateusz Morawiecki ogłosił, że deficyt budżetowy za 2016 rok powinien wynieść mniej niż 54 mld zł. Dla przypomnienia, zakładany deficyt w ustawie budżetowej wynosi 54,7 mld zł. Wszystko jednak zależy od wpływów z nowych podatków ustanowionych przez rząd, a także od zapowiadanej poprawy ściągalności podatków oraz wydatków, chociażby na niedawno podpisany przez prezydenta projekt “Rodzina 500 plus”.

    Największą stratę w dniu dzisiejszym polski złoty odnotował w stosunku do funta – 4 grosze. Brytyjska waluta aktualnie kosztuje 5,67 zł. Dolar podrożał o 1 grosz. Za amerykańską walutę zapłacimy 3,95 zł. Z kolei euro w stosunku do złotówki osłabiło się o 2 grosze i jego cena wynosi 4,37 zł. Kurs złotówki w stosunku do franka znajduje się obecnie na poziomie wczorajszego zamknięcia, czyli 3,97 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dane z USA trzęsą kursami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

(Oby nie czarna) „SUPER” środa
Dawid Górny