pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Minął rok od “czarnego czwartku”

Minął rok od “czarnego czwartku”

15 sty 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Rocznica uwolnienia kursu franka. Kancelaria Prezydenta przedstawia projekt ustawy skierowanej do “frankowiczów”. Przegląd kalendarza makroekonomicznego. Notowania złotego.

Dokładnie rok temu Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił decyzję o zaprzestaniu obrony szwajcarskiej waluty wobec euro, co wywołało ogromny chaos na rynkach finansowych. Kurs franka znacznie się umocnił wobec pozostałych walut. Z takiego obrotu sprawy z całą pewnością nie byli zadowoleni posiadacze kredytów w szwajcarskiej walucie. W ciągu kilku chwil kurs franka wobec złotego poszybował z okolic 3,60 zł do powyżej 5 zł, po czym wrócił do poziomu poniżej 4,40 zł. Skutkowało to znacznym podwyższeniem miesięcznych rat kredytowych. Dziś notowania tej pary oscylują wokół poziomu 4,00 zł.

Praktycznie od momentu decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego w Polsce rozpoczęła się dyskusja, jak pomóc osobom posiadającym kredyty we franku szwajcarskim. Dziś o 11:30 Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy “frankowej”, która ma na celu pomoc osobom z kredytami walutowymi. Kredyty miałyby być przewalutowywane po kursie sprawiedliwym, który byłby wyliczany na podstawie specjalnego algorytmu, indywidualnie dla każdego kredytobiorcy. Ustawa ta rodzi jednak mnóstwo pytań. Nie wiadomo chociażby, jakie koszty dla banków niesie za sobą ta ustawa. Projekt zostanie dopiero przekazany do obliczeń przez Komisję Nadzoru Finansowego

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny bogaty jest w odczyty danych inflacyjnych. Z samego rana poznaliśmy poziom inflacji konsumenckiej niektórych państw europejskich. Dane z Włoch oraz Hiszpanii nie zaskoczyły i ukształtowały się na poziomach przewidywanych przez analityków. Również dane z Polski okazały się zgodne z oczekiwaniami . Inflacja konsumencka wyniosła -0,5% rok do roku.

Poznaliśmy dzisiaj również dane dotyczące handlu zagranicznego w strefie euro. Bilans handlu zagranicznego wyniósł 22,7 mld euro, czyli o 1,7 mld więcej niż prognozowano. Te dobre dla Strefy Euro dane wpływają na umocnienie się europejskiej waluty.

O 14:30 czasu polskiego dotarły do nas informacje ze Stanów Zjednoczonych, odnoszące się do wyników sprzedaży detalicznej oraz inflacji producenckiej. Wyniki sprzedaży detalicznej w USA rozczarowały, wynosząc -0,1% miesiąc do miesiąca wobec oczekiwanych 0,0%. Z kolei roczna dynamika inflacji producenckiej utrzymała się na oczekiwanym poziomie -1%. To jednak nie koniec wiadomości z Ameryki na dziś. Na godziny popołudniowe przewidziano m.in. odczyt produkcji przemysłowej, Indeksu Uniwersytetu Michigan, czy wykorzystania mocy produkcyjnych. Dobre dane ze Strefy Euro oraz słabsze informacje z USA spowodowały spadek wartości dolara o jednego centa. Aktualny kors EUR/USD wynosi 1,09.

Notowania euro przebiły dzisiaj poziom 4,40 zł. Koszt amerykańskiego dolara waha się w okolicy poziomu wczorajszego zamknięcia tj. 4,02 zł. Najlepiej złotówka radzi sobie dzisiaj w parze z funtem zyskując ok. 4 grosze. Za brytyjską walutę należy zapłacić 5,78 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD pozostaje pod presją
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Inflacja z USA spycha USD/PLN jeszcze niżej
Dawid Górny

Komentarz walutowy

xxxPLN z dnia na dzień coraz niżej
Dawid Górny