pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Mieszane opinie po publikacji “minutek”

Mieszane opinie po publikacji “minutek”

07 kwi 2016 Autor: Krzysztof Furmańczak

Członkowie FOMC podzieleni odnośnie terminu podwyżek stóp procentowych w USA. Słowna interwencja EBC. RPP po raz kolejny pozostawia stopy bez zmian.

Wczoraj o godz. 20:00 zostały opublikowane zapiski z marcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, tzw. “minutki”. Część uczestników sugerowała, że najbliższym terminem podwyżek mógłby być już kwiecień. Nie brakowało osób wskazujących, że rozsądnie będzie zachować ostrożność. Zwłaszcza, że nadal aktualne są czynniki ryzyka związane z globalnym spowolnieniem gospodarczym, czy niską inflacją. Pojawiły się także głosy, że należy podwyższyć stopy dopiero, gdy dobry stan amerykańskiej gospodarki zostanie potwierdzony przez dane ekonomiczne.

Po “minutkach” dolar nieznacznie się umocnił. Optymizmu nie brakowało wśród właścicieli akcji. Indeks S&P zakończył sesje na 1,05% plusie, Nasdaq zwyżkował 1,63%. Większe ruchy na EURUSD obserwowaliśmy dziś w godzinach porannych, po wypowiedziach przedstawicieli z Europejskiego Banku Centralnego. Mario Draghi, szef EBC powiedział, że Bank Centralny “nie podda się” nadmiernie niskiej inflacji. Z kolei Peter Praet, dyrektor ekonomiczny EBC, stwierdził, że w przypadku urzeczywistnienia potencjalnych zagrożeń dla gospodarki, możliwe jest zwiększenie luzowania polityki monetarnej. W rezultacie eurodolar spadł do poziomu 1,1359, obecnie kurs wynosi 1,1377 co stanowi spadek o 0,13% względem wczorajszego zamknięcia.

W środę odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w nowym składzie. Rada zgodnie z oczekiwaniami analityków zdecydowała pozostawić stopy na niezmienionym, rekordowo niskim poziomie. Marek Belka, prezes NBP, stwierdził że nasza gospodarka rozwija się dobrze, a możliwość obniżek stóp warto pozostawić jako “amunicja” na wypadek spowolnienia.

Rodzima waluta osłabia się dziś w stosunku do głównych walut. Najmocniej drożeje dolar, o 0,65%, jego kurs wynosi 3,7691 zł. Za franka i funta zapłacimy dziś 2 grosze więcej niż wczoraj, tj. 3,9357 zł. oraz 5,3061 zł. Euro kosztuje 4,2836 co oznacza 0,39% wzrost w porównaniu do wczorajszego zamknięcia.

W kalendarzu makro wydarzeniem dnia będzie przemówienie Janet Yellen prezes Fed, które odbędzie się o godz. 23:30.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak