Metale szlachetne nagle straciły swój blask
Kontynuacja pozytywnych trendów w europejskim przemyśle. Kolejne słabe dane z Wielkiej Brytanii i po wczorajszych odczytach z rynku pracy, dzisiaj PKB za II kwartał. Gwałtowna przecena metali na czele ze srebrem i złotem. Kolejny członek RPP wskazuje na potrzebę wcześniejszej normalizacji polityki monetarnej w Polsce.
Odbicie widoczne, ale do poziomu sprzed pandemii daleko
Dzisiaj o godzinie 11 nastąpiła prezentacja danych o produkcji przemysłowej w strefie euro w czerwcu. Odczyty wyniosły 9,1% m/m i -12,3% r/r i były nieznacznie gorsze aniżeli oczekiwali tego analitycy odpowiednio 10,0% m/m i -11,6% r/r. Dane pokazały więc odbicie w europejskim przemyśle po fatalnych wiosennych miesiącach niemniej jednak nadal jesteśmy daleko od poziomów sprzed zamknięcia gospodarek związanych z wybuchem pandemii. Zagłębiając się w dane można stwierdzić, że najwięcej ucierpiała produkcja tam, gdzie znaczącą jej część stanowi sektor motoryzacyjny. Na czele spadku dominują więc kraje takie jak Niemcy i Hiszpania, r/r produkcja spadła tam o 14,1%. Polska wypadła całkiem nieźle, a spadek r/r wyniósł „zaledwie” 4,4%.
Spore minusy
Nieco wcześniej na rynek wypłynęły dane z Wysp Brytyjskich. Co prawda zaskoczenia nie było tak katastrofalnym odczytem PKB za II kwartał, niemniej jednak wynik na poziomie -21,7% w relacji r/r naprawdę daje do myślenia, jakie spustoszenie wywołał koronawirus w gospodarce. Dla przypomnienia warto tutaj powiedzieć, jak Brytyjczyków straszyli analitycy, że jeśli wyjdą z UE stracą 5-7% PKB, a pandemia, która pojawiła się zupełnie znienacka przekroczyła ten wynik niemal 4 krotnie. Wielka Brytania jako nieliczny kraj prezentuje dane PKB w relacji m/m dzięki czemu widzimy, że wzrost gospodarczy w czerwcu już odbija i wyniósł ponad 8%.
Słabość rynku pracy
Publikacja PKB, to kolejna słaba porcja danych po wczorajszych odczytach z rynku pracy. Wielka Brytania długo nie chciała wprowadzać zamykania gospodarki co niestety nie do końca się udało. Finalnie ponad 700 tys. miejsc pracy zostało utraconych. Sporo jest też bezrobotnych, na koniec lipca zasiłek pobierało 2,7 mln osób. Koronawirus postawił więc Wyspiarzy w bardzo trudnym położeniu, szczególnie przed ciężkimi negocjacjami z UE w sprawie warunków wyjścia. Na ten moment brexit no deal mógłby pogłębić problemy szczególnie branży hotelarskiej czy detalicznych sklepów, które już teraz są na skraju bankructwa. Spore zwolnienia to zasługa dwóch największych firm brytyjskich a więc BP i British Airways czyli linii lotniczych. Funt dzisiaj traci na szerokim rynku około 0,3% do dolara i 0,4% do euro.
Równia pochyła na srebrze i złocie
Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem sporej zmienności. Działo się przede wszystkim na notowaniach metali, szczególnie na srebrze i złocie gdzie odnotowaliśmy ogromne spadki notowań odpowiednio o 15% i 5%. Analitycy za tak ogromną wyprzedaż winią ruchy na amerykańskich obligacjach. Dochodowość amerykańskich 10-latek jest na rekordowo niskich poziomach, ale w ostatnich dniach widzimy zauważalny ich wzrost o około 10 punktów bazowych. Wpływ na ten wczorajszy mały armagedon na metalach miała oczywiście kontynuacja hossy na rynku akcji, którą wsparły informacje o szczepionce na koronawirusa, którą rzekomo ma Rosja.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę