pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Merkel rządzi dalej mimo niższego poparcia

Merkel rządzi dalej mimo niższego poparcia

25 wrz 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Skrajna prawica ze sporym wynikiem

Początek tygodnia przynosi negatywną presję na europejską walutę. Jest to efekt przede wszystkim ogłoszenia wyniku wyborów w Niemczech. Owszem swój urząd zachowa na kolejną, czwartą już, kadencję Angela Merkel, jednak do rządzenia będzie potrzebowała wsparcia innych frakcji, gdyż osiągnęła najgorszy wynik od 40 lat. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że partia FDP może nie być łatwym koalicjantem, około 52% liczba głosów również nie pozwala na ambitniejsze reformy. Co ważne z 3 wynikiem do Bundestagu dostała się skrajna prawica. Widać więc, że u naszych zachodnich sąsiadów narasta niepewność polityczna.

Słabsze europejska waluta

Początkowo reakcja na EUR/USD nie była duża, poziom 1,1930 oznaczał symboliczny spadek z poziomów piątkowego zamknięcia. Wraz z dalszym handlem główna para walutowa świata zaczęła się osuwać niżej. Obecnie znajdujemy się w okolicach poziomu 1,1880. Z pewnością na słabość europejskiej waluty miał również wpływ odczyt indeksu Ifo, który we wrześniu okazał się niższy od prognoz. Nadal jednak utrzymuje się blisko historycznych szczytów co pokazuje, że największa gospodarka strefy euro nie zwalnia.

Inwestorzy wierzą w stabilność strefy euro

Nie wydaje się jednak, by temat wyborów rzutował na dłużej na siłę europejskiej waluty. Co jednak istotne wynik partii skrajnie prawicowej pokazuje, że wcale te ugrupowania nie tracą na sile. Temat został nieco ostatnio pomijany po francuskich wyborach prezydenckich i wcześniejszych w Holandii do parlamentu. Jak pokazuje jednak kurs EUR/CHF i jego ograniczona reakcja inwestorzy nie boją się o stabilność strefy euro.

Moody’s jednak ścina rating

Nieco słabszy na szerokim rynku pozostaje funt brytyjski. Zdecydowały dwa czynniki. Po pierwsze podczas wystąpienia we Florencji premier Theresa May nie zaprezentowała praktycznie żadnego szczegółu w temacie okresu przejściowego w stosunkach z UE. Po drugie Moody’s obniżył rating z Aa1 do Aa2. Główny argument, który podała agencja to pogorszenie perspektyw fiskalnych i wyzwania związane z handlem zagranicznym po opuszczeniu UE. W perspektywie kilku dni może to być hamulec dla dalszych wzrostów brytyjskiej waluty.

Złotówka bez reakcji

Wynik wyborów nie miał przełożenia na kwotowania polskiej waluty. EUR/PLN i CHF/PLN znajdują się blisko piątkowych cen zamknięcia. Nieco straty odnotował USD/PLN ale było to pokłosie mocniejszego dolara na szerokim rynku.

Głosy z Fed i EBC

Dzisiaj w kalendarzu już żadnych danych makro nie mamy, warto jednak zwrócić uwagę na przemówienia członków banków centralnych. O 14.30 Dudley z Fed, o 15.00 Mario Draghi. Żadnego przełomu nie należy się jednak spodziewać, komunikat z Fed po ostatnim posiedzeniu był dość jasny, a do kolejnego posiedzenia EBC jest jeszcze sporo czasu więc wątpliwe by prezes coś zasugerował.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs