pl
Strona główna > Komentarze walutowe > May zaskakuje. Rynek pracy w Polsce.

May zaskakuje. Rynek pracy w Polsce.

19 kwi 2017 Autor: Mateusz Wielewicki

Wybory w Wielkiej Brytanii

    Wczorajsze przedpołudnie przyniosło wiele emocji inwestorom. Premier Theresa May niespodziewanie wystąpiła z wnioskiem o przedterminowe wybory. Początkowa plotka osłabiła brytyjską walutę. Jednakże chwilę później gdy plotki stały się prawdą funt zaczął gwałtownie zyskiwać na wartości. Na parze GBP/USD w ciągu kilku godzin zaobserwowaliśmy ruch z poziomu 1,252 do nawet 1,29. Funt zyskał również w stosunku do polskiego złotego, a jego cena aktualnie wynosi 5,07 zł. Nowe wybory odbędą się najprawdopodobniej 8 czerwca, ponieważ takie działanie pani premier jest popierane przez większość parlamentarzystów. Zatem głosowanie nad wnioskiem o przyspieszonych wyborach pozostanie tylko formalnością.

Dane z Europy

    Dzisiejsza karta z kalendarza przedstawia się znacznie ciekawiej niż wczoraj. Poznaliśmy już bowiem bilans handlu zagranicznego oraz inflację konsumencką w Strefie Euro. W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa była o 10 punktów procentowych niższa od oczekiwanej, z kolei rok do roku  była wyższa niż prognozy i wyniosła 0,8%.

    W godzinach popołudniowych poznamy już tylko dane ze Stanów Zjednoczonych. Będzie to tygodniowa zmiana zapasów paliw, a także odczyt Beżowej Księgi.

Zatrudnienie i wynagrodzenie

    O godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje na temat zatrudnienia i wynagrodzenia w Polsce. Okazuje się, że przeciętne wynagrodzenie wzrosło do 4577,9 zł brutto. Jest to wzrost o 5,2% w ujęciu rocznym. Wzrost zatrudnienia okazał się jednak niższy od oczekiwań. Wyniósł 4,5% rok do roku. Dane te nie były na tyle istotne aby znacząco wpłynąć na notowania złotówki. Dolar kosztuje 3,95 zł, euro  4,23 zł, a za franka szwajcarskiego zapłacimy 3,96 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dezinflacja in progress, nawet w Polsce!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Dolar kontruje
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Złoty odporny na utworzenie „nowego rządu”
Krzysztof Pawlak