May zaskakuje. Rynek pracy w Polsce.

19 Kwi 2017

Wybory w Wielkiej Brytanii

Wczorajsze przedpołudnie przyniosło wiele emocji inwestorom. Premier Theresa May niespodziewanie wystąpiła z wnioskiem o przedterminowe wybory. Początkowa plotka osłabiła brytyjską walutę. Jednakże chwilę później gdy plotki stały się prawdą funt zaczął gwałtownie zyskiwać na wartości. Na parze GBP/USD w ciągu kilku godzin zaobserwowaliśmy ruch z poziomu 1,252 do nawet 1,29. Funt zyskał również w stosunku do polskiego złotego, a jego cena aktualnie wynosi 5,07 zł. Nowe wybory odbędą się najprawdopodobniej 8 czerwca, ponieważ takie działanie pani premier jest popierane przez większość parlamentarzystów. Zatem głosowanie nad wnioskiem o przyspieszonych wyborach pozostanie tylko formalnością.

Dane z Europy

Dzisiejsza karta z kalendarza przedstawia się znacznie ciekawiej niż wczoraj. Poznaliśmy już bowiem bilans handlu zagranicznego oraz inflację konsumencką w Strefie Euro. W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa była o 10 punktów procentowych niższa od oczekiwanej, z kolei rok do roku  była wyższa niż prognozy i wyniosła 0,8%.

W godzinach popołudniowych poznamy już tylko dane ze Stanów Zjednoczonych. Będzie to tygodniowa zmiana zapasów paliw, a także odczyt Beżowej Księgi.

Zatrudnienie i wynagrodzenie

O godzinie 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje na temat zatrudnienia i wynagrodzenia w Polsce. Okazuje się, że przeciętne wynagrodzenie wzrosło do 4577,9 zł brutto. Jest to wzrost o 5,2% w ujęciu rocznym. Wzrost zatrudnienia okazał się jednak niższy od oczekiwań. Wyniósł 4,5% rok do roku. Dane te nie były na tyle istotne aby znacząco wpłynąć na notowania złotówki. Dolar kosztuje 3,95 zł, euro  4,23 zł, a za franka szwajcarskiego zapłacimy 3,96 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Stagflacja bliżej niż nam się wydaje

22 Paź 2021

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Risk off coraz odważniejszy

21 Paź 2021

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Kwestia przyzwyczajenia?

20 Paź 2021

Adam Fuchs