May rezygnuje

24 maja 2019 Autor: Mateusz Wielewicki

Dolar traci

Wczorajsze odczyty PMI zarówno dla usług jak i przemysłu w Stanach Zjednoczonych rozczarowały. Pozytywny obraz amerykańskiej gospodarki w ciągu chwili dużo stracił. Co prawda wyniki nie są aż tak tragiczne jednak sporo różniły się od oczekiwań analityków. Indeks PMI dla przemysłu wyniósł 50,6 pkt wobec prognozowanych 52,5 pkt, a PMI dla usług osiągnął poziom 50,9 pkt względem 53,2 pkt. Dodając do tych odczytów obecne ryzyka na rynku kurs dolara od wczoraj traci na wartości.

Czas zmian

Theresa May zapowiedziała w piątek, że 7 czerwca, złoży rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej. Oznacza to również rezygnację z pozycji szefowej rządu. Przed nowym premierem Wielkiej Brytanii  będzie stało nie lada wyzwanie. Będzie on musiał nie tylko szybko zaadaptować się w nowej roli ale przede wszystkim przeprowadzić proces brexitu, a na to pozostało już coraz mniej czasu. Przy zmianie sternika w grę najprawdopodobniej ponownie wejdą wszystkie opcje, łącznie z rozpisaniem referendum. Co dziwne rynki nie przyjęły tej deklaracji w nadzwyczajny sposób.

Korekta na złotym

Pod koniec tygodnia nasza waluta stopniowo odrabia straty do większości głównych walut. Korekta spowodowana jest m.in. częściowo wynikami odczytów makroekonomicznych, a także sytuacją techniczną na wykresach, gdzie notowania dotarły w okolice ważnych poziomów. Aktualnie dolar wyceniany jest na 3,84 zł. Za franka szwajcarskiego zapłacimy 3,83 zł. Wspólna waluta kosztuje 4,29 zł, a funt brytyjski 4,87 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Kryzys bankowy trwa w najlepsze

20 mar 2023

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

To był prawdziwy rollercoaster

17 mar 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

EBC nieugięte w walce z inflacją

16 mar 2023

Adam Fuchs