May rezygnuje

24 maja 2019 Autor: Mateusz Wielewicki

Dolar traci

Wczorajsze odczyty PMI zarówno dla usług jak i przemysłu w Stanach Zjednoczonych rozczarowały. Pozytywny obraz amerykańskiej gospodarki w ciągu chwili dużo stracił. Co prawda wyniki nie są aż tak tragiczne jednak sporo różniły się od oczekiwań analityków. Indeks PMI dla przemysłu wyniósł 50,6 pkt wobec prognozowanych 52,5 pkt, a PMI dla usług osiągnął poziom 50,9 pkt względem 53,2 pkt. Dodając do tych odczytów obecne ryzyka na rynku kurs dolara od wczoraj traci na wartości.

Czas zmian

Theresa May zapowiedziała w piątek, że 7 czerwca, złoży rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej. Oznacza to również rezygnację z pozycji szefowej rządu. Przed nowym premierem Wielkiej Brytanii  będzie stało nie lada wyzwanie. Będzie on musiał nie tylko szybko zaadaptować się w nowej roli ale przede wszystkim przeprowadzić proces brexitu, a na to pozostało już coraz mniej czasu. Przy zmianie sternika w grę najprawdopodobniej ponownie wejdą wszystkie opcje, łącznie z rozpisaniem referendum. Co dziwne rynki nie przyjęły tej deklaracji w nadzwyczajny sposób.

Korekta na złotym

Pod koniec tygodnia nasza waluta stopniowo odrabia straty do większości głównych walut. Korekta spowodowana jest m.in. częściowo wynikami odczytów makroekonomicznych, a także sytuacją techniczną na wykresach, gdzie notowania dotarły w okolice ważnych poziomów. Aktualnie dolar wyceniany jest na 3,84 zł. Za franka szwajcarskiego zapłacimy 3,83 zł. Wspólna waluta kosztuje 4,29 zł, a funt brytyjski 4,87 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

PLN w świątecznym marazmie

09 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny