pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Mario Draghi w centrum uwagi

Mario Draghi w centrum uwagi

08 wrz 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Dzisiejszy dzień upływa pod znakiem oczekiwania na posiedzenie EBC. Decyzję o stopach procentowych poznamy o 13.45. O 14.30 rozpocznie się posiedzenie prezesa EBC. Co do samych stóp procentowych to nie zakłada się żadnych zmian. Pozostaje kwestia przedłużenia pakietu stymulacyjnego. Sześć miesięcy temu QE zostało rozszerzone, skala skupowanych aktywów wzrosła z 60 do 80 miliardów euro miesięcznie. Modyfikacja tego pakietu raczej nie wchodzi dzisiaj w grę.

Po wynikach referendum w sprawie Brexitu wydawało się, że EBC będzie musiał działać i luzować jeszcze bardziej politykę monetarną. Kolejne dane pokazują jednak odporność na Brexit. Fakt koniunktura nie jest jakaś zadowalająca, ale z pewnością nie wymaga działań już teraz.

Inwestorzy oczekują jednak przedłużenia okresu w którym działa. Obecny program wygaśnie w marcu 2017 roku. Powszechnie oczekuje się, że taka decyzja zapadnie najwcześniej w październiku lub w grudniu. Ale nie można wykluczyć takich działań nawet już dzisiaj. EBC zna już nowe projekcje makroekonomiczne na rok 2017, które pokażą prawdopodobnie nieco niższą inflację i wzrost gospodarczy. To stanowiło poważny argument by taką decyzję podjąć już dzisiaj. Nie podjęcie decyzji spowodowałoby z pewnością ruch w górę na EUR/USD – możliwy byłby test poziomu 1,13.

Z drugiej strony wydłużenie programu np. o 6 miesięcy spowoduje osłabienie się euro, niemniej jednak nie powinno być ono dotkliwe, a zejście na EUR/USD poniżej 1,12 mało prawdopodobne.

Bardzo dobrze radzi sobie dzisiaj polska waluta. Na EUR/PLN zbliżyliśmy się nawet do 4,30. Jest to o tyle zaskakujące, że jutro poznamy decyzję agencji Moody’s w sprawie ratingu naszego kraju. Być może pomocne okazały się słowa prezesa RPP, który kilka razy na konferencji powtarzał, że kolejnym krokiem powinna być podwyżka stóp w Polsce.

Wiadomo temat bardzo odległy niemniej jednak w ostatnich dniach po słabych danych rosły spekulacje, że RPP będzie zmuszona poluźnić prowadzoną politykę pieniężną. Póki co scenariusz bazowy dla naszej waluty to jutrzejsza decyzja w sprawie ratingu. Wątpliwe jest by zapadła decyzja o obniżeniu, stąd w poniedziałek EUR/PLN może być już poniżej 4,30.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja w USA idzie na tapet
Dawid Górny