Strona główna > Komentarze walutowe > Magia Draghiego wystawiona na ciężką próbę

Magia Draghiego wystawiona na ciężką próbę

25 sty 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Prawdopodobnie bez zmian, ale….

Bez wątpienia dzisiaj na rynkach punkt kulminacyjny tego tygodnia. Odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Bardzo prawdopodobne, że parametry polityki pozostaną bez zmian. Główne jednak pytanie jakie sobie zadają inwestorzy to jednak to czy nastąpi zmiana komunikacji. W grudniowym komunikacie nastąpiła sygnalizacja, że wraz z początkiem roku może się pojawić przekaz mówiący o wychodzeniu z programu QE wraz z końcem września.

Nie ma się co śpieszyć

Wydaje się jednak, że to oczekiwania nieco nad wyraz. Jest jeszcze sporo czasu i wiele się może zdarzyć do września. Trzeba pamiętać, że inflacja nadal jest daleka od celu zakładanego przez EBC. W takim razie dlaczego Mario Draghi miałby już teraz sygnalizować wygaszanie programu. Owszem wzrost gospodarczy w strefie euro zadziwia tyle tylko, że nie idzie za tym wzrost presji inflacyjnej. A wydaje się, że to jest głównym argumentem by ewentualnie zmieniać parametry polityki monetarnej.

Co z takim mocnym euro

Jest jeszcze inna kluczowa sprawa a mianowicie kurs euro. W ostatnich dniach obserwujemy znaczny wzrost wartości wspólnej waluty szczególnie do dolara. A jak dali do zrozumienia w ostatnich dniach członkowie EBC taki stan rzeczy nie jest korzystny dla gospodarki. Jeśli więc teraz nastąpiłaby zmiana komunikacji i sygnalizacja wychodzenia z QE to zobaczylibyśmy kolejną falę umocnienia euro. Wydaje się, że przed tym prezes EBC będzie się ostro bronił. Pytanie tylko czy dotychczasowa komunikacja i gołębi przekaz jest w stanie wyhamować aprecjację wspólnej waluty.

Słaba waluta plusem dla eksportu ale minusem dla importu

Trzeba też dodać, że tak gwałtowny ruch na EUR/USD nie wynika tylko z mocnego euro. To przede wszystkim słabość dolara. Który co chwilę obrywa z którejś strony. Tym razem były to słowa Sekretarza Stanu USA. Stwierdził on, że mocny dolar nie jest priorytetem rządu USA, gdyż źle wpływa na gospodarkę. Można już śmiało powiedzieć, że powoli waluty stają się elementem wojny handlowej. Tyle tylko, że słaba waluta owszem wpływa pozytywnie na eksport. Ale w USA od wielu lat mamy spory deficyt handlowy. To znaczy, że więcej się importuje a wtedy już słaby dolar nie jest tak “fajny”.

Złotówka znów zyskuje

Słabość dolara oczywiście wykorzystują waluty rynków wschodzących. Polski złoty zyskuje do większości głównych walut. Wyjątek stanowi jedynie relacja do funta brytyjskiego, który jest mocniejszy na szerokim rynku.

Przede wszystkim EBC

W kalendarzu oprócz decyzji o stopach w strefie euro o 13.45 i późniejszej konferencji o 14.30 warto jeszcze zwrócić uwagę na dane z USA. Również o 14.30 liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych a o 16 sprzedaż nowych nieruchomości.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Widziałem jastrzębia cień
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Zatrudnię premiera – praca w toksycznych warunkach
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

RPP czeka na marzec
Krzysztof Adamczak