pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Macron znów wygrywa.

Macron znów wygrywa.

12 cze 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Wybory we Francji, walka o uformowanie rządu na Wyspach oraz oczekiwanie na Fed.

Dominacja LREM!

    Wydarzeniem weekendu bez wątpienia były wybory parlamentarne we Francji. Zgodnie z oczekiwaniami zwyciężyła partia nowego prezydenta Emmanuela Macrona. La Rapublique en Marche wraz z sojuszniczym MoDem może liczyć na przeszło 400 z 577 mandatów w izbie niższej. Jest to najlepszy wynik w historii Piątej Republiki. Front Narodowy, któremu przewodzi Le Pen, zdobyła prawdopodobnie zaledwie 15 mandatów i nie będzie miał większego wpływu na politykę. Warto zauważyć wyjątkowo niską frekwencję, która wyniosła zaledwie 48,6%, choć w ostatnich wyborach prezydenckich była ona na poziomie około 75%. Wyniki te pokryły się z przewidywaniami analityków, dlatego mają ograniczony wpływ na rynek walutowym. Nie mniej jednak w dłuższym terminie jest to czynnik pomagający wspólnej walucie.

Brexit bez zmian.

    Nie milkną echa wyborów w Wielkiej Brytanii. Theresa May mimo braku większości stara się utworzyć rząd. Cały czas jest możliwa koalicja z Demokratyczną Partią Unionistyczną Irlandii Północnej, która zdobyła w  wyborach 10 mandatów. Toryści do większości potrzebują 8 głosów. Szanse powodzenia muszą być duże, skoro minister ds. Brexitu oficjalnie potwierdził datę rozpoczęcia formalnych negocjacji z UE. Proces ten rozpocznie się już za tydzień, tj. 19 czerwca. Niepewność co do przyszłości rządu znacząco ciąży funtowi, który dziś traci prawie 0,5% względem dolara.

Pora na podwyżkę.

    Dziś i jutro brakuje znaczących odczytów makroekonomicznych, więc inwestorzy już spoglądają w kierunku Fedu, który w środę ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. Podwyżka wydaje się przesądzona, więc uwagę na sobie skupi Janet Yellen. Jej przemówienie oraz predykcje mogą zapoczątkować nowy trend na głównej parze walutowej świata. Zwłaszcza że ostatnie komunikaty Fedu sugerowały, że w drugiej połowie roku czeka nas przynajmniej jeszcze jedna podwyżka, w co raczej nie wierzą inwestorzy. Warto również pamiętać, że dzień później poznamy decyzje ws. stóp procentowych w Szwajcarii oraz na Wyspach Brytyjskich.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak