Strona główna > Komentarze walutowe > Lagarde pozazdrościła Powellowi i też chce być jastrzębiem

Lagarde pozazdrościła Powellowi i też chce być jastrzębiem

16 gru 2022 Autor: Krzysztof Pawlak

Koniec emocjonującego tygodnia, który przebiegał pod dyktando bankierów centralnych. Decyzje Fed i EBC neutralne dla notowań EUR/USD. Po szybkim wystrzale popularnego “edka” w górę wracamy do poziomu z początku tygodnia. Funt jedną z najsłabszych walut po posiedzeniu BoE. 

Działo się 

To był niezwykle ciekawy tydzień na rynkach. Maraton posiedzeń banków centralnych z głównych państw na finansowej mapie świata sprawił, że zmienność na walutach była dość spora. Zarówno Fed, EBC, BoE i SNB podniosły stopy procentowe o solidarne 50 pkt bazowych. Największym zaskoczeniem okazał się mocno jastrzębi wydźwięk posiedzenia EBC, który zwyczajowo, aż nazbyt martwił się ponurymi perspektywami gospodarkami, więc był bardzo ostrożny w swoich słowach. Tym razem Lagarde w pewnym sensie zaszalała i stwierdziła, że kolejne podwyżki o 50 pkt bazowych będą czymś normalnym, by sprowadzić inflację do celu. Co ciekawe, ta miara według szacunków banku centralnego strefy euro ma wejść w zakładany cel dopiero na koniec 2025 roku, a być może dopiero w kolejnym roku.

Szybka kontra sprzedających 

Planowo zachował się Fed, który tak jak zakładano i było informowane w wypowiedziach członków Fed, podniósł stopy tym razem o 50 pkt bazowych. Dla rynków jednak sama konferencja prezesa Powella przyniosła zderzenie ze ścianą. Absolutnie nie ma mowy o pivocie, póki co, a jak stwierdził szef Fed daleka droga do niego jeszcze. Zderzając obie polityki monetarnej USA i strefy euro, widzimy symetryczne przesunięcie docelowej wartości stóp procentowych. Za oceanem będzie to już ponad 5%, na naszym kontynencie stopa depozytowa powinna przekroczyć poziom 3%. EUR/USD po samej konferencji mocno wyskoczył w górę i przebił na moment poziom 1,07. W kolejnych godzinach jednak nastąpiło zejście do poziomów z początku tygodnia. To pokazuje właśnie, że na ten moment wśród Fed i EBC mamy remis. Teraz kluczowym kryterium będzie to jak czas zweryfikuje plany banków. Dla przykładu jeśli gospodarka w strefie euro szybko złapie zadyszkę, to EBC nie będzie już tak jastrzębi i powie stop zacieśnianiu, a wtedy “edek” znów może zejść choćby w okolice parytetu.

Słabość na całej linii

Jak różnie na posiedzenia banków centralnych (mimo, że były solidarne) zareagowały waluty, dobrze świadczy przykład funta brytyjskiego. W ostatnim czasie rynki bardzo chcą wierzyć, że koniec zacieśniania monetarnego jest bliski. I właśnie taki argument dostali od BoE, gdzie decyzja o podwyżce stóp o 50 pkt bazowych była niejednogłośna, a dwóch członków z 9-osobowego gremium chciało utrzymania kosztu pieniądza. Reakcja na rynkach była jednoznaczna, szybka wyprzedaż GBP, mimo że stopy procentowe w UK są już na poziomie 3,5%, czyli najwyższym od 15 lat. Co więc się wydarzyło? A mianowicie sam bank centralny wskazuje, że recesja na Wyspach jest bliska, co przy dwóch “buntownikach” wśród członków BoE może sygnalizować, że nie ma determinacji, by dalej podnosić stopy i szybko można zejść z drogi zacieśniania, a szybko kolejni decydenci mogą mieć wątpliwości.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Widziałem jastrzębia cień
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Zatrudnię premiera – praca w toksycznych warunkach
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

RPP czeka na marzec
Krzysztof Adamczak