pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Krajobraz po decyzji FED

Krajobraz po decyzji FED

18 wrz 2015 Autor: Michał Iskat

Tematem numer jeden dzisiejszego dnia jest decyzja FED w kwestii stóp procentowych. Federalny Komitet Otwartego Rynku nie zaskoczył inwestorów. Zgodnie z scenariuszem bazowym granym przez rynki od dłuższego czasu, kwestia podwyższenia stop procentowych w USA została przesunięta na grudzień.

Tak jak można się było spodziewać FOMC zwrócił uwagę na problem ostatnich zawirowań na rynkach globalnych (głownie za sprawą Chin) które mogą mieć negatywny wpływ na inflację i wzrost amerykańskiej gospodarki. Ku zaskoczeniu inwestorów wydźwięk konferencji był bardziej gołębi niż się spodziewano. Skorygowanie w dół projekcji dla gospodarki USA w połączeniu ze spadkiem członków głosujących za podwyżką dość mocno zaniepokoił inwestorów.

Reakcja rynków walutowych na bardziej gołębiom postawę FEDu była jednoznaczna i oznaczała spadek wyceny amerykańskiej waluty. Główna para walutowa (EURUSD) kontynuuje trend wzrostowy. Aktualnie jej wycena oscyluje na poziomie 1,1425 i w najbliższym czasie wielce prawdopodobny jest atak na lokalne szczyty z połowy sierpnia (1,1580). W ślad za globalnymi trendami również w odniesieniu do polskiego złotego dolar traci na wartości. EURUSD w chwili obecnej handlowany jest na poziomie 3,67 co oznacza spadek o 5 groszy do wyceny z dnia wczorajszego.

W dniu dzisiejszym kalendarz wydarzeń makroekonomicznych jest niemal pusty. W związku z tym po porannym ustawianiu pozycji na rynkach związanych z decyzją FED, w godzinach popołudniowych powinniśmy spodziewać się raczej zmniejszonej aktywności inwestorów a co za tym idzie również zmienność na głównych rynkach nie powinna być zbyt duża.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Dwa bieguny inflacji
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak