pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Korekta na eurodolarze wisi w powietrzu

Korekta na eurodolarze wisi w powietrzu

20 mar 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Po dwóch nerwowych dniach na rynku walutowym, piątek przynosi uspokojenie i stabilizację kursów. Na parze EUR/USD nie obserwujemy dużej zmienności, kurs oscyluje w okolicach 1,0680. Wydaje się, że te poziomy utrzymają się do końca dzisiejszego dnia, a być może nawet przez kilku najbliższych dni.

Bardzo niewielki wpływ na zachowanie na rynkach miały publikowane w czwartek dane z USA. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 291 tys. przy prognozie 292 tys., bez znaczenia był także indeks Fed z Filadelfii, wyniósł on 5 pkt., co było wynikiem gorszym od prognoz (7,1 pkt.).

Korekta na parze EUR/USD jest całkiem możliwa i ma pełne uzasadnienie. Obniżone zostały perspektywy dla amerykańskiej gospodarki, a także prognozowana ścieżka wzrostu stóp procentowych. Ostatnio publikowane dane dla amerykańskiej gospodarki nie są dobre. W Europie natomiast możemy liczyć na przyśpieszenie wzrostu gospodarczego bazując na taniej wspólnej walucie a także luźnej polityce monetarnej.

Wygląda na to, że konferencja Fed miała za zadanie zahamować nadmierne umacnianie dolara. Mocna waluta nie jest korzystna dla gospodarki USA, a także opóźnia dojście poziomu inflacji do zakładanych poziomów. Już wcześniej Janet Yellen sygnalizowała niepokój związany z tempem wzrostu wartości dolara. Po raz pierwszy zostało przedstawione jasne stanowisko, a nie tylko gra słowna, jak było to w poprzednich latach.

Dzisiejszy kalendarz jest praktycznie pusty, brak jest wydarzeń mogących spowodować większą zmienność na rynkach. Warto zwrócić jedynie uwagę na wystąpienia szefów Fed z Atlanty i Chicago, gdzie poruszone zostaną kwestie nastawienia Banku Centralnego USA, a także środowego wystąpienia. Każde mniej optymistyczne podejście w kwestii amerykańskiej gospodarki i stanowisko zbliżone do tego zaprezentowanego na ostatnim posiedzeniu Fed może wywołać osłabienie dolara na rynku międzynarodowym.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Dolar słabnie, nawet do jena!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja na tapet cz.2
Dawid Górny