Korekta na eurodolarze wisi w powietrzu

20 mar 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Po dwóch nerwowych dniach na rynku walutowym, piątek przynosi uspokojenie i stabilizację kursów. Na parze EUR/USD nie obserwujemy dużej zmienności, kurs oscyluje w okolicach 1,0680. Wydaje się, że te poziomy utrzymają się do końca dzisiejszego dnia, a być może nawet przez kilku najbliższych dni.

Bardzo niewielki wpływ na zachowanie na rynkach miały publikowane w czwartek dane z USA. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 291 tys. przy prognozie 292 tys., bez znaczenia był także indeks Fed z Filadelfii, wyniósł on 5 pkt., co było wynikiem gorszym od prognoz (7,1 pkt.).

Korekta na parze EUR/USD jest całkiem możliwa i ma pełne uzasadnienie. Obniżone zostały perspektywy dla amerykańskiej gospodarki, a także prognozowana ścieżka wzrostu stóp procentowych. Ostatnio publikowane dane dla amerykańskiej gospodarki nie są dobre. W Europie natomiast możemy liczyć na przyśpieszenie wzrostu gospodarczego bazując na taniej wspólnej walucie a także luźnej polityce monetarnej.

Wygląda na to, że konferencja Fed miała za zadanie zahamować nadmierne umacnianie dolara. Mocna waluta nie jest korzystna dla gospodarki USA, a także opóźnia dojście poziomu inflacji do zakładanych poziomów. Już wcześniej Janet Yellen sygnalizowała niepokój związany z tempem wzrostu wartości dolara. Po raz pierwszy zostało przedstawione jasne stanowisko, a nie tylko gra słowna, jak było to w poprzednich latach.

Dzisiejszy kalendarz jest praktycznie pusty, brak jest wydarzeń mogących spowodować większą zmienność na rynkach. Warto zwrócić jedynie uwagę na wystąpienia szefów Fed z Atlanty i Chicago, gdzie poruszone zostaną kwestie nastawienia Banku Centralnego USA, a także środowego wystąpienia. Każde mniej optymistyczne podejście w kwestii amerykańskiej gospodarki i stanowisko zbliżone do tego zaprezentowanego na ostatnim posiedzeniu Fed może wywołać osłabienie dolara na rynku międzynarodowym.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak