pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Konsternacja inwestorów i tym samym brak decyzji co dalej

Konsternacja inwestorów i tym samym brak decyzji co dalej

12 wrz 2018 Autor: Krzysztof Pawlak

Czekamy na impulsy

Na rynkach trwa faza wyczekiwania. Widać oznaki delikatnego polepszenia nastrojów ale nie są to zbyt odważne postawy a raczej zachowawcze. Jest to wina przede wszystkim napięć w związku z wojną handlową między USA a Chinami. Sprawa nowych ceł oczywiście zmierza w złym kierunku. Prezydent Trump straszy coraz bardziej i wszystko idzie w kierunku nałożenia ceł na cały import z Chin.

Decyzja niby przesądzona a jednak jej nie ma

Póki jednak są to tylko groźby rynki nie reagują panicznie. Mimo, że decyzja prezydenta USA i nowa odsłona konfliktu handlowego jest raczej przesądzona. Bez wątpienia lekką poprawę nastrojów widać u naszych zachodnich sąsiadów. Wczorajszy indeks ZEW okazał się wyższy od prognoz co może sygnalizować mniejszy strach inwestorów przed eskalacją napięć między USA a UE. Podsumowując jednak ruchy na walutach dzisiaj są naprawde kosmetyczne. EUR/USD zacumował w okolicach 1,16 i porusza się w bardzo wąskim paśmie wahań.

Powinno się dziać więcej

Dzisiejszy dzień powinien się jednak rozkręcać wraz z upływem czasu. O 14.30 poznamy inflację PPI z USA, która powinna być prognostykiem późniejszej CPI. O 20 Beżowa Księga Fed czyli ocena kondycji amerykańskiej gospodarki. W między czasie o 16.30 poznamy dane o zapasach ropy naftowej z również ze Stanów. Wczorajszy raport prywatnej agencji wskazał ogromny spadek zapasów co oczywiście w zderzeniu z obecnym pasmem niekorzystnych zjawisk meteorologicznych powinno się przełożyć na utrzymanie tej tendencji i co za tym idzie przynieść wzrosty cen ropy.

Zmienność jutro gwarantowana

Bez wątpienia jednak rozkręcenie handlu na dobre rozpocznie się jutro. Posiedzenie dwóch ważnych banków centralnych musi przynieść większą zmienność. Tym bardziej, że już krążą spekulacje o możliwym obniżeniu prognoz gospodarczych przez EBC. Pytanie jak Draghi odniesie się też do ryzyk dla gospodarki. Jeśli nadal oceni je jako zrównoważone to euro nie powinno się osłabić. Wydaje się, że ostrożny ton prezesa jest niemal pewny. Jutro obraduje także Bank Anglii, poznamy decyzję odnośnie parametrów polityki pieniężnej a także później głos zabierze Mark Carney. Tutaj powinniśmy się dowiedzieć czy Brexit budzi dla prezesa banku ryzyko i kiedy zamierza dalej podnosić stopy. Wydaje się jednak, że obecnie kluczowe dla funta nie jest posiedzenie Banku a raczej doniesienia odnośnie porozumienia z UE.

Na złotówce również brakuje kierunku

Niewiele się dzieje na złotym. EUR/PLN oscyluje wokół 4,31 i tak naprawdę tylko ostrożność inwestorów do inwestowania w ryzykowne aktywa wstrzymuje jego dalszy spadek i przebicie poziomu 4,30. Znaczenia nie mają dane o produkcji przemysłowej, które są najlepsze w całej Unii. Wydaje się jednak, że rekordowe dane to powoli już historia a spowolnienie w kolejnych miesiącach jest bardzo realne. Szczególnie gdy słabnie gospodarka Niemiec. Jeśli nagle Trump nie wyskoczy z czymś nowym w temacie ceł to krajowa waluta powinna być stabilna do końca dnia.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Mocny początek złotego
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

USD nie odpuszcza, ale PLN się broni
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

SNB obniża, CHF traci
Adam Fuchs