pl

Koniec roku

30 gru 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

    Eurodolar w konsolidacji

    Gdyby spojrzeć na wykres miesięczny głównej pary walutowej to od marca 2015 roku możemy zauważyć jak w trendzie bocznym poruszał się jej kurs. Rozpiętośc ceny wynosła ponad 10 centów. Aktualnie znajdujemy się w okolicy minimów tego trendu. W ostatnim czasie czynnikiem umacniającym dolara były między innymi wybory na prezydenta, zapowiedzi i sama zmiana stopy procentowej przez FED oraz poprawiająca się sytuacja amerykańskiej gospodarki. Nie możemy również o takich wydarzeniach jak Brexit czy kontynuacja polityki monetarnej EBC. Co przyniesie nowy rok na EUR/USD? Wydaje się, że powolna zmiana kierunku działań Mario Dragiego, czyli wycofywanie się z programu skupu aktywów powinna wzmocnić pozycję euro. Z drugiej jednak strony cały czas nie wiemy czego możemy oczekiwać po rządach Donalda Trumpa. Jeżeli jego działania oraz działania FED zwiększą siłę amerykańskiej gospodarki to możliwa jest dalsza aprecjacja dolara. W konsekwencji możemy zobaczyć od dawna zapowiadany parytet euro do dolara.

    Ile stracił złoty w 2016 roku?

    Mijający rok upłynął głównie pod znakiem osłabienia polskiej waluty na arenie międzynarodowej. Było to spowodowane w dużej mierze działaniami politycznymi. Afera wokół trybunału Konstytucyjnego, wprowadzenie programów socjalnych takich jak “500+”, obniżenia wzrostu PKB to tylko niektóre z nich. Dodatkowo mało pochlebne wypowiedzi agencji ratingowych oraz działania zewnętrzne. To wszystko spowodowało, że dolar amerykański podrożał o ok. 26 do aktualnej ceny 4,18 zł, a przypomnijmy, że było prawie 10 gr więcej.  15 groszy w tym roku złotówka straciła do euro, które kosztuje 4,41 zł ale jeszcze kilka tygodni wcześniej jego cena sięgała nawet 4,50 zł. Zaniepokojeni tegorocznymi wydarzeniami z całą pewnością mogą być posiadacze kredytów we frankach. Ten podrożał aż o 20 groszy. Obecnie za szwajcarską walutę należy zapłacić 4,10 zł. To i tak o 9 groszy mniej niż jeszcze niedawno. Jedną z głównych walut, do której zyskała złotówka to funt. Jednakże to nie siła złotówki, a słabość brytyjskiej waluty spowodowana Brexitem doprowadzila przez chwilę do sytuacji gdy funt kosztował poniżej 4,75 zł. Obecnie brytyjska waluta wyceniana jest na 5,15 zł, czyli 63 grosze mniej niż na początku roku.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Złoty kapituluje?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Wciśnięta pauza
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Szlachetne gwiazdy
Krzysztof Adamczak