pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Koniec eksperymentów Draghiego, problemy zostają

Koniec eksperymentów Draghiego, problemy zostają

24 paź 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Brexit w końcu na boczny tor

W ostatnich dniach rynkami rządził temat brexitu. W końcu jednak udało się przegłosować umowę i tak naprawdę czekamy jeszcze na potwierdzenie przez UE nowej daty rozwodu. Inwestorzy rynku walutowego w końcu mogą skoncentrować się na innych walutach niż funt brytyjski na, którym w ostatnich dniach dominował handel przy sporej zmienności. 

Czy znów zaczaruje inwestorów?

Dzisiaj wszyscy czekają na ostatnie decyzje i posiedzenie EBC pod przewodnictwem Mario Draghiego. Trzeba przyznać, że swoją kadencję miał trudną i znikąd nie wzięło się mówienie o czarodzieju Draghim. Nieraz doborem słów mocno szachował rynki. Tym razem musi przekonać grono słuchaczy, że jego kadencja była udana. Tylko jak to zrobić skoro na początku rządów uruchamiał on pakiet stymulacyjny i na koniec zrobił to samo. Ale też mówienie, że nie poradził sobie z zastojem w gospodarkach europejskich to zbyt duże uogólnienie. Niemniej ostatni decyzja była słuszna gdyż aktywność gospodarcza wypada jeszcze gorzej więc działać było trzeba. 

PMI uklepują nowe dno

Zadania Draghiego na pewno nie ułatwiają prezentowane dane PMI dla przemysłu i usług. Niemal w komplecie wypadły one niżej niż zakładali analitycy. Oznacza to, że poprawy nie widać a wciąż szukamy dna. Draghi więc będzie musiał przekonać rynki, że EBC ma nadal w swoim arsenale odpowiednią amunicję by sobie z tym spowolnieniem poradzić. EBC pod przewodnictwem Lagard zapewne będzie miało jeszcze trudniejsze zadanie. Eksperyment w postaci programu skupu aktywów, ujemnych stóp procentowych i dzielenia banków pod względem oprocentowania depozytów to nie jest coś z czymś ekonomia już sobie radziła. To coś nowego i tak naprawdę w dłuższej perspektywie może przynieść niespodziewane efekty. A najgorsze, że amunicji może zabraknąć. 

Ryzyka dla euro 

Słabe PMI wyhamowały nieco aprecjację euro z ostatnich dni. EUR/USD jest obecnie tuż nad granicą 1,11. Draghi nie powinien negatywnie wpłynąć na wspólną walutę niemniej jednak jest to jakiś czynnik ryzyka. Jeśli skupi się na ocenie swojej kadencji to nie powinno to wpłynąć na większą zmienność. Jeśli jednak skupi się na negatywnych czynnikach dla gospodarki sugerując dalsze luzowanie polityki monetarnej w połączeniu z fiskalną to możemy oczekiwać osłabienie euro. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny