Koniec ciekawego tygodnia

04 paź 2019 Autor: Mateusz Wielewicki

Złotówka w dobrej formie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów walutowych oraz słabe dane z gospodarek nie przeszkodziły złotówce w odrobieniu strat. Nasza waluta zyskała w stosunku do głównych walut po kilka groszy. Aktualnie za franka szwajcarskiego zapłacimy 3,96 zł. Wspólna waluta wyceniana jest na 4,32 zł. Z kolei cena dolara amerykańskiego wynosi 3,93 zł, a funta brytyjskiego 4,85 zł.

Słabe dane

Gospodarka w Europie i na świecie ewidentnie zwalnia. Pokazują to odczyty Indeksów PMI dla przemysłu w państwach europejskich, które po raz kolejny nie sprostały oczekiwaniom rynkowym i utrzymują się na poziomie poniżej 50 pkt. Rozczarowujące dane z przemysłu napływają również ze Stanów Zjednoczonych. Co prawda w sektorach związanych z usługami wyniki indeksów znajdują się powyżej umownej granicy 50 pkt, to ich wartości nie napawają optymizmem na przyszłość. W takiej sytuacji oczy inwestorów skierowane są w kierunku banków centralnych, które będą znajdować się pod coraz większą presją by podejmować działania ratujące.

Wisienka na torcie

W tym tygodniu poznaliśmy szereg ważnych danych zarówno z gospodarek europejskich, jak i ze Stanów Zjednoczonych. Dziś po południu oczy inwestorów będą skierowane za ocean, gdzie opublikowana zostanie kolejna seria danych. Będą to, jak co każdy pierwszy piątek miesiąca, odczyty z tamtejszego rynku pracy. Czy zobaczymy korelacje między odczytami z przemysłu a liczbą zatrudnionych okaże się już o godzinie 14:30. Analitycy optymistycznie liczą na 145. tys wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak