pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Konferencje EBC. Słabe otwarcie tygodnia.

Konferencje EBC. Słabe otwarcie tygodnia.

28 lis 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Dwa razy Draghi.

    Poniedziałkowa kartka z kalendarza makroekonomicznego nie zawiera kluczowych publikacji dla inwestorów. W dniu dzisiejszym przewidziane są jednak wystąpienia członków Europejskiego Banku Centralnego, w tym dwa szefa EBC Mario Draghiego. Oba wystąpienia odbęda się przed Komisją ds. Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Znając ostatni stonowany i wyważony charakter przemówień prezesa nie należy spodziewać się żadnych znaczących stwierdzeń czy deklaracji. Pozostałe dwie wypowiedzi członków EBC, które już za nami, również nie przyniosły żadnych nowych informacji. Po nocnym umocnieniu się euro na głównej parze walutowej nie ma już śladu. Notowania EUR/USD powróciły do okolic zeszłotygodniowego zamknięcia na poziomie 1,058.

    Złotówka znów traci

    Początek tygodnia nie jest po raz kolejny łaskawy dla naszej rodzimej waluty. Od początku dnia złotówka traci w stosunku do głównych walut. Po początkowym spadku na parze USD/PLN obserwowaliśmy znaczne umocnienie dolara. W związku z tym za amerykańską walutę należy już zapłacić 4,17 zł. Euro kosztuje 4,42 zł, cena franka szwajcarskiego pozostaje ponad poziomem 4,10 zł, a wartość funta wynosi 5,17 zł.  Na domiar złego w najbliższym, czasie nie widać perspektyw na poprawę wartości polskiej waluty. Jest to skutek zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju obniżyła prognozy rozwoju dla Polski w związku z  wydatkami m.in. na program 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego czy wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku. Dodatkowo emocji na rynkach dostarczyć może referendum we Włoszech.

    Pomimo ubogiego kalendarza makro znalazła się jedna publikacja z naszej gospodarki. Wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg BIEC okazał się nieznacznie lepszy od poprzedniego odczytu. Jest to jedna z nielicznych pozytywnych informacji z polskiej gospodarki przez co nie mogła wpłynąć na nastawienie inwestorów.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Alarm włączony, ale paniki nie ma
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Przemysł w Europie znów „na hamulcu”
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bank Japonii zaciera ręce
Krzysztof Pawlak