Konferencja Ministerstwa Finansów bez większego wpływu na wycenę złotego.

02 gru 2015 Autor: Krzysztof Furmanczak

Przez cały wczorajszy dzień główna para odnotowywała wzrosty. Po osiągnięciu w poniedziałek 7-miesięcznego minimum na poziomie 1,0557 kurs zawędrował w okolice 1,0637. Paliwem do wzrostów były lepsze od oczekiwań PMI dla przemysłu z Niemiec, nie bez znaczenia był też gorszy wskaźnik ISM dla przemysłu z USA. W przypadku Stanów był to drugi dzień z rzędu, kiedy dane makro były rozczarowujące. Paradoksalnie gorsze dane napędzały wzrosty na amerykańskich parkietach, gdyż mogą one wpłynąć na mniejszą skalę oczekiwanych podwyżek stóp procentowych w 2016 roku.

Dziś poznaliśmy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami pozostały na niezmienionym poziomie. Ewentualnych spadków stóp można się spodziewać w 2016 roku po wymianie członków Rady. Równolegle do posiedzenia RPP odbywa się konferencja Ministerstwa Finansów w sprawie nowelizacji budżetu na 2015 rok. Henryk Kowalczyk  wczoraj po południu powiedział, że deficyt może wzrosnąć o 5-10 mld. Dziś rano  minister finansów Paweł Szałamacha, skorygował słowa Kowalczyka mówiąc że chodzi o kwotę 3,8-3,9 mld. Nie wykluczone, że wzrost kwoty po nowelizacji, spowoduje przekroczenie 3-procentowego progu deficytu sektora finansów publicznych.

Złoty od rana zachowuje się stabilnie. O prawdziwej wyprzedaży możemy mówić w przypadku rodzimej giełdy. WIG20 jest już prawie 2% na minusie, spadł już poniżej 1900 pkt i aktualnie ustanawia nowe 6-letnie minima na poziomie 1887 pkt. Najmocniej spadają spółki Skarbu Państwa: KGHM -7%, Energa -3%, PKO BP -2,8%.

Dziś w kalendarzu makro mamy sporo ważnych danych z USA.O 14:15 poznamy raport ADP. O 14:30 oraz o 18:25 przemawia prezes Fed Janet Yellen. O 20:00 zostanie opublikowana tzw. Beżowa Księga. O 21:40 przemawia członek FOMC John Williams. Jutro najważniejsza w kalendarzu będzie decyzja w sprawie oprocentowania depozytów oraz stóp procentowych dla strefy euro. Następnie o 14:30 odbędzie się konferencja prasowa EBC.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Bail-out wisi nad rynkiem

03 paź 2022

Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak