pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Kolejny dramatyczny weekend w Grecji

Kolejny dramatyczny weekend w Grecji

03 lip 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Spokojny koniec tygodnia na rynkach spowodowany jest oczekiwaniem inwestorów na niedzielne referendum w Grecji. Ostatnie sondaże pokazują, że głosy za wprowadzeniem programu pomocowego na warunkach Troiki (czyli MFW, EBC i KE) w porównaniu z tymi przeciwko układają się niemal pół na pół. Grecki Minister Finansów Janis Warufakis, oświadczył wczoraj, że jeśli większość obywateli opowie się za propozycjami wierzycieli, możliwa będzie dymisja rządu. Powiedział jednocześnie, że do porozumienia dojdzie zarówno jeśli większość opowie się na ‘’TAK” jak i na “NIE”.

Głosowanie rozpocznie się o godz. 6:00 a zakończy o 18:00 czasu polskiego. Oficjalne wyniki z większości obszarów powinny pojawić się przed godz. 23:00, a więc przed godziną kiedy otwiera się rynek walutowy. Możemy wówczas spodziewać się podwyższonej zmienności na rynkach. Na giełdzie greckiej w poniedziałek inwestorzy nie będą jeszcze mogli zareagować na nową sytuację, gdyż giełdowy parkiet podobnie jak banki będą jeszcze w tym dniu zamknięte. Warufakis zapowiedział otwarcie tych instytucji we wtorek.

W przypadku zagłosowaniu na ‘’TAK” dodatkowym źródłem ryzyka może być to, że międzynarodowi wierzyciele nie będą chcieli uzyskać porozumienia z Syrizą tylko z przedstawicielami nowego rządu, który prawdopodobnie utworzyłby się w wyniku przyśpieszonych wyborów. Miejmy nadzieję, że partia Tsiprasa jest jednak tego świadoma i mimo wszystko zrobi to co konieczne, żeby banki otrzymały na początku przyszłego tygodnia wsparcie na utrzymanie płynności od EBC.  

W obecnej sytuacji dane makro schodzą na drugi plan. Dzisiejsze poranne odczyty PMI z krajów strefy euro były bliskie oczekiwań analityków. Pozytywnie zaskoczył PMI dla Wielkiej Brytanii, co skutkowało nieznacznym umocnieniem GBP. Giełdy w USA ze względu na jutrzejsze Święto Niepodległości pozostają dziś zamknięte. W poniedziałek o godz. 15:45 poznamy ze Stanów Indeks PMI dla usług finansowych, a o godz. 16:00 Raport ISM dla usług.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Wspólna waluta pod presją
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dane z USA trzęsą kursami
Dawid Górny

Komentarz walutowy

(Oby nie czarna) „SUPER” środa
Dawid Górny