pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Kolejne show Trumpa, tym razem w temacie podatków

Kolejne show Trumpa, tym razem w temacie podatków

28 wrz 2017 Autor: Krzysztof Pawlak

Wraca temat cięć podatków

Dzisiejszy handel na rynkach przynosi zahamowanie ostatnich wzrostów dolara. Teoretycznie waluta amerykańska dostała nowego paliwa do wzrostów. Wczoraj poznaliśmy jeszcze przed wystąpieniem Trumpa dokument dotyczący zmian w podatkach w USA. Znalazły się w nim wszystkie wcześniej pojawiające się elementy, zakładające obniżkę podatków zarówno dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Wpływ na deficyt nieznany

Trzeba jednak zauważyć, że konkretne kwoty obniżek nie zostały podane, choćby dla płacących PIT. To sprawia, że trudno oszacować jakie faktyczne koszty budżet USA poniesie z tego tytułu. Można jedynie powiedzieć, że będą to ogromne kwoty w kolejnych latach. Taki scenariusz odbije się z pewnością na wyższym deficycie budżetowym.

Co zrobią Republikanie

I tu zaczynają się schody całej reformy. Republikanie by przegłosować podwyższenie deficytu potrzebują poparcia 60 członków Senatu a mają ich 52. Trudno się spodziewać by Demokraci nagle poparli Republikanów w tej kwestii. Patrząc na to jakie stanowisko przyjęli przy wcześniejszych debatach o zmianach w opiece zdrowotnej. Być może inwestorzy też doszli do takiego wniosku, że owszem są szumne zapowiedzi tylko do ich realizacji sporo się może jeszcze wydarzyć, i stąd odwrót dzisiaj na głównej parze. I to w sytuacji gdy prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu wynosi już ponad 80%.

CPI z Niemiec i PKB z USA

Przed chwilą poznaliśmy dane o inflacji CPI z Niemczech. Odczyty były jednak zgodne z oczekiwaniami więc większego wpływu na kwotowania głównej pary walutowej nie miały.

Dzisiaj poznamy jeszcze finalny odczyt PKB z USA za II kwartał o 14.30. Jednak i ta publikacja nie powinna znacząco wpłynąć na amerykańską walutę.

Nieco lepiej ale nadal słaba krajowa waluta

Nieco oddechu mamy dzisiaj na krajowej walucie. Odrobiła ona nieco strat z wczoraj. Wynika to przede wszystkim z osłabienia się dzisiaj dolara amerykańskiego do większości walut. Brak ważnych danych dzisiaj może spowodować, że krajowa waluta do końca dnia będzie stabilna.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Higher for longer?
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Dolar słabnie, nawet do jena!
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja na tapet cz.2
Dawid Górny