pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Kolejne odczyty PMI. Inflacja we Francji i w Niemczech.

Kolejne odczyty PMI. Inflacja we Francji i w Niemczech.

03 sty 2017 Autor: Krzysztof Adamczak

Dobra seria indeksów PMI trwa, niższa inflacja we Francji, wyższa w Niemczech.

Przebudzenia chińskiego smoka.

    Na wielu rynkach dopiero dzisiaj rozpoczyna się nowy rok. Za nami pierwsza azjatycka sesja, niebawem rozpocznie się pierwsza amerykańska. Wczorajszy optymizm z Europy powoli rozlewa się na pozostałe rynki. W Chinach bardzo dobrze wypadł odczyt indeksu PMI, który wyniósł 51,9 pkt. Oznacza to wzrost o cały punkt w sytuacji, gdy analitycy spodziewali się raczej spadku wartości tego indeksu. Jest to już kolejny pozytywny odczyt z Państwa Środka w ostatnim czasie. Jest to konsekwencja znacznej stymulacji kredytowej oraz rozpędzającego się boomu budowlanego. Pozytywnym zaskoczeniem był również odczyt PMI w Wielkiej Brytanii, który wyniósł 56,1 pkt i był znacznie wyższy od oczekiwań analityków.

Inflacja budzi mieszane odczucia.

    Rośnie dyferencjał inflacji w dwóch największych gospodarkach strefy euro. We Francji cały czas wzrost cen pozostaje w okolicach zera. Dzisiejszy odczyt na poziomie 0,3% miesięcznie oraz 0,6% w skali roku znacząco rozczarował rynki. Analitycy spodziewali się wzrostu cen na poziomie 0,5% m/m i 0,8% r/r. Słaby odczyt niepokoi, tym bardziej że Niemiecka gospodarka ma się coraz lepiej, a i inflacja u naszych zachodnich sąsiadów szybko zbliża się do celu EBC. Dzisiejsze odczyty na poziomie 1,7% w skali roku tylko to potwierdzają. Coraz trudniejsze będzie prowadzenie wspólnej polityki monetarnej, co może zachwiać bliską współpracą Berlina i Paryża.

Cisza wokół złotego.

    Brak ważnych publikacji dla polskiej gospodarki powoduje, że na wycenę naszej waluty wpływają czynniki globalne. Złoty umacnia się wobec euro, które kosztuje obecnie niewiele poniżej 4,40 zł. Trwa walka o przełamanie tego kluczowego poziomu, przebicie go nie będzie łatwe, jednak w przypadku powodzenia, cena euro w krótkim czasie może widocznie spaść. Z drugiej strony dolar drożeje dzisiaj do poziomu 4,23 zł, a funt do 5,19 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Upadek PLN
Adam Fuchs