pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Kolejna agencja obniża wiarygodność Polski

Kolejna agencja obniża wiarygodność Polski

26 sty 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

     Dane z polskiej gospodarki. Kolejna agencja ratingowa negatywnie o Polsce. Słabe notowania złotego. Przegląd popołudniowych odczytów ze Stanów Zjednoczonych. Dalsze spadki na chińskiej giełdzie.

    O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje dotyczące stopy bezrobocia oraz dynamiki PKB. Polska gospodarka rozwija się o 10 pkt bazowych szybciej niż się spodziewano. Wzrost polskiego PKB w 2015 roku wyniósł 3,6%. Niestety sytuacja na polskim rynku pacy nie jest już tak optymistyczna. Stopa bezrobocia w Polsce okazała się wyższa od prognozowanej i wyniosła 9,8%.

    Dzisiejszego przedpołudnia nastąpiło kolejne osłabienie naszej rodzimej waluty. Polski złoty zaczął tracić na wartości po tym, jak negatywną opinię na temat prognoz budżetu Polski wydała agencja ratingowa Moody’s. Ostatnio analitycy wstrzymali się od oceny ratingowej Polski, dzisiaj podważają wiarygodność ustalonej wysokości deficytu. Na reakcję rynków walutowych nie musieliśmy długo czekać. Polska waluta zaczęła automatycznie tracić na wartości względem głównych walut.

Europejska waluta przebiła po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku dni poziom 4,50 zł. Dolar amerykański podrożał o 3 grosze i kosztuje obecnie 4,15 zł. Najbardziej, bo o 4 grosze polska waluta straciła wobec funta brytyjskiego, za którego należy aktualnie zapłacić 5,91 zł. Najsłabiej na doniesienia zareagowała para CHF/PLN. Frank szwajcarski kosztuje obecnie 4,08 zł.

Przypomnijmy jednocześnie, że agencja Moody’s ocenia Polskę na notę A2 z perspektywą stabilną, Fitch A- z perspektywą stabilną, a Standard & Poor’s obniżyła ostatnio rating Polski do poziomu BBB+ z perspektywa negatywną.

     Godziny popołudniowe upływać będą pod znakiem odczytów ze Stanów Zjednoczonych. Najpierw poznamy indeks cen domów S&P/Case-Shiller, który pokazuje zmiany cen nieruchomości w USA. Następnie o godzinie 15:45 zostanie ogłoszony indeks PMI dla usług, a 15 minut później odczyt indeksu zaufania konsumentów. Te dwie informacje mogą mieć dzisiaj największy wpływ na notowania dolara. Poza tym poznamy jeszcze indeks Fed z Richmond oraz tygodniową zmianę zapasów paliw.

    Od początku roku na azjatyckich parkietach oglądamy głównie spadki. Nie inaczej zakończyła się dzisiejsza sesja, podczas której główny indeks zanurkował o ponad 6%. Słabe nastroje w Azji negatywnie odbijają się na światowych parkietach zdominowanych dziś przez kolor czerwony. W przeciwieństwie do giełd na swojej wartości zyskuje złoto, którego cena jest na najwyższych poziomach od kilku tygodni.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Korekta na „edku” stała się faktem
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Dolar kontruje, osłabiając złotego
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

W grudzień z optymizmem
Krzysztof Adamczak