pl
Strona główna > Komentarze walutowe > To już świąteczna sesja

To już świąteczna sesja

23 gru 2019 Autor: Krzysztof Adamczak

Bez impulsów, bez zmienności. Inwestorzy już się pożegnali z rynkiem.

Przemyślenia Łona. 

    W zeszłym tygodniu mogliśmy zapoznać się z głosem rozsądku RPP Łukaszem Hardtem, więc dziś dla równowagi głos zabrał Eryk Łon. Ten stawia wyraźne ultimatum dla odczytów PMI, że dopóki te będą poniżej 50 pkt., tak długo pan Łon będzie wnioskował o obniżenie stóp. Jak sam zauważył, bardzo ważne dla niego są wskaźniki nastrojów konsumenckich oraz przemysłowy PMI. Dodatkowo zwrócił uwagę, że “strategia bezpośredniego celu inflacyjnego połączonego z odchyleniami od tego celu daje stosunkowo dużą elastyczność”. Można by rzec, że ignorowanie tej strategii jeszcze bardziej zwiększa ową elastyczność. Eryk Łon zwraca także uwagę, że obniżenie stóp procentowych wsparłoby bankowe przychody odsetkowe, poprawiając kondycję rodzimego sektora bankowego. Najwyraźniej ryzyko bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości, jest znacznie bardziej abstrakcyjne, niż się to wydaje innym członkom RPP.

W kalendarzu świąteczne zakupy.

    Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny straszy pustką i tak naprawdę tylko rodzime odczyty są w nim warte odrobiny uwagi. Produkcja budowlano-montażowa co prawda pogłębiła spadki do poziomu -4,7%, jednak po oczyszczeniu tego wskaźnika i wyrównaniu sezonowym wzrosła ona o 1%. Obserwujemy także odbicie stopy bezrobocia, która zgodnie z założeniami analityków wyniosła 5,1%. Po południu poznamy jeszcze odczyt dynamiki PKB w Kanadzie i to by było na tyle.

    Na walutach obserwujemy typowo świąteczny zastój. Zmienność na głównych walutach praktycznie zamarła. EURUSD ustabilizował się na poziomie 1,107 $. Złoty pozostaje w delikatnym odwrocie, choć osłabienie jest raczej symboliczne. Euro kosztuje 4,26 zł, dolar – 3,845 zł, frank 3,915 zł, a funt – 4,97 zł. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Ujemna korelacja USD vs surowce nie działa
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

EBC nie zmienia stóp procentowych
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacja w USA idzie na tapet
Dawid Górny