pl
Strona główna > Komentarze walutowe > To już koniec wakacji.

To już koniec wakacji.

31 sie 2018 Autor: Krzysztof Adamczak

Za nami dwa bardzo gorące miesiące, w tym roku wakacje nie oznaczały flauty na rynku. Złoty mimo wszystko wyszedł z nich mocniejszy.

Upalne lato.

    Przez ostatnie dwa miesiące inwestorzy nie mogli narzekać na nudę. Na rynek co chwilę napływały kolejne impulsy do zwiększania zmienności. Nie da się ukryć, że za walkę z wakacyjną nudą najmocniej wziął się Donald Trump. Twitterowy Prezydent skutecznie podgrzewał atmosferę przede wszystkim konfliktem handlowym z Chinami. W międzyczasie uderzał cłami też w inne gospodarki, ale to wymiana ciosów z Pekinem najbardziej interesowała inwestorów. Gdzieś w tle dochodziły kolejne sygnały o krwawiącej Ameryce Południowej. Zrujnowane gospodarka Wenezueli oraz waluta Argentyny w Europie nie były aż tak medialne. Zwłaszcza w świetle przepychanek Stanów ze swoim sąsiadami. W połowie sierpnia kryzys uderzył w turecką lirę, strasząc południowoeuropejskie banki. W dwa miesiące mniejsze bądź większe pożary wybuchały jak świat długi i szeroki. Chiny, Turcja, Syria, czerwiec należał do Włoch, Ameryka Południowa, jak i ta Północna. Zaskakująco dobrze w tym otoczeniu radził sobie złoty, który szczególnie w lipcu wyraźnie się umocnił. W sierpniu co prawda oddał część zysków, jednak suma sumarum i tak kończy wakacje na plusie.

GUS potwierdza.

    Ostatnia sesja wakacji przynosi ambiwalentne odczucia wobec polskiej waluty. Złoty z jednej strony traci wobec franka i dolara, z drugiej jednak umacnia się względem euro i funta. Podczas obecnej sesji nie brakuje odczytów makroekonomicznych dla naszej gospodarki. Przede wszystkim GUS potwierdził swój wstępny odczyt na temat dynamiki PKB w drugim kwartale. W tym czasie nasza gospodarka rosła w tempie 5,2% rocznie, a głównym motorem napędowym były konsumpcja oraz wydatki rządowe. Dzisiaj poznaliśmy też odczyt dotyczący inflacji, która w ostatnim czasie zawiesiła się na poziomie 2%. Jest to już trzeci taki wynik z kolei. Dane GUS-u zostały jeszcze uzupełnione przez Eurostat, który wyliczył, że stopa bezrobocia spadła w Polsce do poziomu 3,5%. Należy pamiętać, że metodologia europejskiego urzędu statystycznego różni się od polskiego odpowiednika i dlatego przyjmuje niższe wartości. Według GUS-u w Polsce bezrobocie wynosi 5,9%.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Potknięcie gospodarki USA
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Jen na deskach
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Złoty podąża za dolarem
Dawid Górny