pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Już tak blisko a ciągle daleko

Już tak blisko a ciągle daleko

12 lis 2019 Autor: Krzysztof Pawlak

Trump wrzuca nieco kamyczków do ogródka

Dzisiaj rynki żyją wypowiedzią Trumpa dotyczącej postępów w negocjacjach handlowych z Chinami. I trzeba przyznać, że inwestorzy dostali jasny przekaz, że owszem relacje się ocieplił ale nadal do podpisania porozumienia daleka droga. Prezydent USA stwierdził, że doniesienia o możliwym zniesieniu wszystkich ceł są nieprawdziwe, a wiele zależy jak umowa o wzajemnych relacjach będzie sprawiedliwa. Jeśli taka nie będzie umowy może nie być w ogóle. 

Inwestorzy będą czekać na fakty

Te słowa oczywiście nie zmieniają nic. W przypadku Trumpa wiemy nie od dzisiaj, że jest mocno nieprzewidywalny. Podpisanie umowy może faktycznie nastąpić jeszcze w tym roku ale pamiętajmy, że do dogadania są o wiele ważniejsze kwestie np otwartość chińskich firm na rynek amerykański. Bez wątpienia jednak optymizm inwestorów został nieco schłodzony po tych słowach. Rynki w kolejnych dniach będą dyskontować tylko potwierdzone fakty nie tak jak w ostatnich dniach raptem zlepki informacji. 

Wystąpienia Trumpa zawsze mogą wnieść coś nowego

Bardzo ważne w kontekście przyszłych relacji z resztą świata USA może być dzisiejsze wystąpienie amerykańskiego przywódcy w Nowym Jorku. Początek zaplanowany na godzinę 19. Trump rzadko trzyma język za zębami więc może pojawić się wiele nowych informacji. Szczególnie będziemy się doszukiwać słów o dalszych relacjach np z Europą czy Japonią. 

ZEW lepszy ale…

Sentyment inwestorów dzisiaj poprawił zdecydowanie wskaźnik ZEW z Niemiec. Przekroczył on znacznie oczekiwania inwestorów i wzrósł najwyżej od pół roku. Ale patrząc obiektywnie za jaki okres był ten wskaźnik nie można się dziwić pozytywnemu nastawieniu do gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. W końcu w tym czasie mowa była o szybkim porozumieniu Chin i USA, spadku prawdopodobieństwa na nałożenie ceł na rynek motoryzacyjny w Europie czy zawarcie porozumienia w sprawie brexitu. Jeśli Trump znów wejdzie na wojenną ścieżkę z Chinami to kolejne wskazanie wskaźnika może znów zanurkować. Niemniej jednak dzisiejszy odczyt pozwolił dalej rosnąć indeksom giełdowym. Niemiecki DAX rośnie o około 0,5%.

Złoty nieco traci 

Delikatną korektę obserwujemy na notowaniach złotego w relacji do głównych walut. Wynika to przede wszystkim z mocniejszego dolara na szerokim rynku w ostatnich dniach. Perspektywy polskiej gospodarki nadal są wyraźnie lepsze niż innych państw regionu także silna wyprzedaż złotego nie jest spodziewana. Czynnikiem ryzyka pozostaje wystąpienie Trumpa dzisiaj, które może schłodzić optymizm na świecie i w efekcie przynieść delikatny odwrót od aktywów ryzykownych w tym złotego. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Tyle ryzyk, które można ignorować
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Inflacja daje rynkom do myślenia
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Inflacją po łapach
Krzysztof Adamczak