pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Johnson znów straszy UE zerwaniem rozmów

Johnson znów straszy UE zerwaniem rozmów

08 paź 2020 Autor: Krzysztof Pawlak

Koronawirus na świecie nie odpuszcza, liczba infekcji przekroczyła 36 mln. Rynki giełdowe dzisiaj na plusie, ponieważ liczą na pozytywne rozmowy Demokratów z Republikanami w sprawie pakietu fiskalnego w USA. Negocjacje w sprawie umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE na ostatniej prostej. Minutki EBC, przemówienia bankierów centralnych z Fed i dane z rynku pracy ze Stanów najważniejszymi pozycjami dzisiejszego kalendarza.  

Krok przed kolejnym lockdownem?

Covid-19 nadal rozprzestrzenia się w szybkim tempie na niemal całym świecie. W ostatnich dniach przekroczyliśmy granicę 1 mln zgonów z powodu koronawirusa. Coraz gorzej sytuacja epidemiologiczna wygląda na naszym kontynencie. Wczoraj znacznie pogorszyły się statystyki we Włoszech, gdzie odnotowano najwięcej zakażeń od ponad 5 miesięcy. Rząd tego kraju bardzo szybko zareagował i wprowadził obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Podobne coraz trudniejsze zdarzenia występują choćby we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, przez co tamtejsi decydenci również w trybie pilnym rozważają powrót restrykcji. Także nasz kraj nie jest wolny od kolejnej fali pandemii, a sytuacja powoli wymyka się spod kontroli. Niemal codziennie notujemy rekordy zakażeń, dzisiaj jest to już liczba 4280 przypadków. Czy czeka nas szybki powrót do restrykcji i obostrzeń? Rządzący naradzają się w tej sprawie i w ciągu kilku dni mamy poznać decyzje. 

Nadzieje na pakiet niemal już zgasły

Odporne na wirusy wydają się główne giełdy w Europie, czy też ta nowojorska. Inwestorzy cały czas wierzą w porozumienie obu amerykańskich partii dotyczące pakietu fiskalnego. Nadzieje jednak gasną z każdym dniem. Szczególnie po słowach prezydenta USA, który niemal nakazał zerwanie rozmów. Dzisiaj ma się odbyć telekonferencja Nancy Pelosi z sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem w sprawie tzw. mini pakietu wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych pandemią, a więc lotnictwa i gastronomii. Nie wydaje się jednak, że i tutaj strony się porozumieją, a pojawia się wiele informacji o tym, że Demokraci zrobią teraz na złość Trumpowi i nie poprą nawet tego mniejszego pakietu. Skoro prezydent chce zerwania rozmów, to faktycznie tak będzie i do wyborów nie rozmawiamy o żadnej pomocy. Oczywiście Joe Biden i Demokraci mogą sobie na taki krok pozwolić, skoro znacznie prowadzą w sondażach. Niemiecki DAX testował dzisiaj poziom 13 tys. pkt., ale póki co ten opór wytrzymał i granica nie została przekroczona. Na plusie notowane są kontrakty na amerykańskie indeksy przed startem tamtejszej giełdy. 

Fiasko czy jednak zaskakujący finał?

Kolejne dni jednak mogą na rynkach odbywać się pod dyktando negocjacji tzw. brexitowych. Wielka Brytania i UE od dobrych kilku tygodni rozmawiają o przyszłym kształcie umowy handlowej. Negocjacje wchodzą właśnie w decydujący etap, ponieważ obie strony założyły sobie deadline do 15 października. Szanse na porozumienie mimo odmiennych opinii analityków wydają się nikłe. Dopiero co wczoraj, premier Johnson znów straszył Unię zerwaniem jakichkolwiek rozmów. Czy możliwe jest powstanie chociażby zarysu w niemal tydzień? Nie wydaje się to realne, choć oczywiście nie jest niemożliwe. Pozostaje również pytanie, czy agresywna taktyka Johnsona znów może przynieść sukces. Na razie funt utrzymuje swoje notowania, ale jeśli rozmowy zakończą się fiaskiem, z pewnością zobaczymy jego przecenę. 

Trump w tv FOX

Dzisiaj na rynkach kilka ciekawych wydarzeń czy też prezentacji danych makro. Przed chwilą poznaliśmy minutki EBC, ale za wiele z nich nie wynika. A to dlatego, że EBC sugeruje, że teraz musi przyjrzeć się ostatnim działaniom i zobaczyć ich efekt. To podobne podejście, jak wczoraj zasygnalizował Fed w swoich zapiskach z ostatniego posiedzenia. O godzinie 14 w telewizji Fox pojawi się prezydent USA. Warto więc śledzić jego wystąpienie, bo możemy być świadkami podwyższonej zmienności. O 14.30 dane z USA na temat nowych bezrobotnych, więc również po tej publikacji możemy być świadkami większych ruchów na dolarze amerykańskim. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny