pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Jedna wojna (handlowa) na raz

Jedna wojna (handlowa) na raz

16 maj 2019 Autor: Krzysztof Adamczak

Amerykanie skupiają się na froncie chińskim. Złoty na wewnętrznych czynnikach.

Opóźnienie w cłach.

    Wczorajsze minorowe nastroje na rynkach poprawiły dopiero przecieki z otoczenia Trumpa. Według nich prezydent USA ma rozważać (według niektórych źródeł już zdecydował) opóźnienie wprowadzenia ceł na import europejskich aut i części. Zwłoka ma wynieść co najmniej pół roku i choć nikt tego wprost nie powiedział, można domniemywać, że jest to związane z eskalacją konfliktu z Chinami. Wspólny wróg mógłby mocno przybliżyć Brukselę z Pekinem, co byłoby mocno nie na ręką Trumpowi. Ostatnie dane, także te wczorajsze wskazują, że odporność na wojnę handlową amerykańskiej gospodarki nie jest tak duża, jakby tego chcieli w Waszyngtonie. Eurodolar dalej pozostaje w okolicach 1,12$.

W RPP bez zmian.

    Ostatnie odczyty makro zmieniają trochę nastawienie do naszej gospodarki. Po pierwsze inflacja znacząco nabiera tempa. Ceny w samym kwietniu wzrosły o 1,1%, co samo w sobie jest już wyjątkowe. W skali roku wzrost wynosi 2,2%. Drugim aspektem jest tempo wzrostu PKB, które spada wolniej, niż zakładano. Według ostatniego odczytu jest 4,6% w skali roku, więc do zejścia poniżej 4% jeszcze jest daleko. Pokazuje to, że nasza gospodarka radzi sobie lepiej, niż wcześniej zakładano. Jedyne co się nie zmienia to nastawienie RPP, która wczoraj po raz kolejny zdecydowała, by nie zmieniać stóp procentowych. Co więcej, słowami Glapińskiego potwierdziła, że w najbliższym czasie nie ma zamiaru zmieniać swojego nastawienia.

Złoty pozostaje stabilny.

    Nasza waluta w czwartek pozostaje względnie stabilna. Widać nawet nieznaczne umocnienie, zwłaszcza wobec funta, który zbliża się do poziomu 4,90 zł. Dolar kosztuje 3,83 zł, za franka zapłacimy 4 grosze mniej. Tanieje też euro, które znowu spadło poniżej 4,30 zł.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak