Jastrząb nie obronił złotego

08 lip 2022 Autor: Dawid Górny

Za nami lipcowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych. Jak tytuł wskazuje, nie była ona najlepsza dla rodzimej waluty. Widać, że wciąż nie możemy się zdecydować, czy mamy walczyć z inflacją, czy może pomagać kredytobiorcom. W piątek z rana na eurodolarze obserwowaliśmy nieśmiałą próbę zejścia poniżej 1,01 $.

Podwyżka niższa od konsensusu

Wczoraj przed szesnastą poznaliśmy decyzję RPP w sprawie kosztu pieniądza. Rynek oczekiwał wzrostu o 75 pb. Ostatecznie polscy decydenci podnieśli główną stopę procentową o 0,5 punktu procentowego i aktualnie wynosi ona 6,5%. Wzrost okazał się niższy od prognoz, czego wynik można było odczuć w tonie wypowiedzi wielu Polaków, czy zauważyć na wykresach walutowych. Jesteśmy już tak oswojeni ze zwiększającym się kosztem pieniądza, że na informację o podwyżce na poziomie 0,5 punktu procentowego wielu kredytobiorców zareagowało słowami: „Nie jest tak źle, zawsze mogło być gorzej”. Nie odetchnął jednak nasz polski orzeł. Po informacji opublikowanej przez RPP kursy złotego do głównych walut po raz kolejny w tym tygodniu eksplodowały. Niestety, po raz kolejny na niekorzyść PLN. Po gwałtownym osłabieniu rodzimej waluty nastąpiło szybkie odreagowanie, jednak kursy zatrzymały się na poziomach wyższych od tych sprzed godziny 15:35. Dzisiejszy poranek to dalsze spadki wartości złotego względem euro, dolara, franka i funta.

Poszukiwania złotego środka trwają

Podczas wczorajszych dywagacji na temat kosztu pieniądza na pewno wzięto pod uwagę zarówno pogarszające się budżety polskich gospodarstw domowych, jak i coraz gorsze dane płynące z polskiej gospodarki.  Mimo to nikomu nie trzeba przypominać, że nadal zmagamy się z szalejącą inflacją. Rynek powoli wymaga decyzji albo jedno, albo drugie. Natomiast jeżeli chodzi o stanowczość polskich decydentów, na pewno nie mamy się co porównywać z Węgrami, czy naszymi sąsiadami z południowej granicy. Jesteśmy świadkami próby znalezienia złotego środka, który zdusi inflację i jednocześnie nie nadszarpnie domowego budżetu kredytobiorców i polskiej gospodarki. Wielu analityków twierdzi, że nawet jeżeli zrealizujemy pomysły rządzących i pomożemy zadłużonym Polakom kosztem sektora bankowego, to ruch ten najprawdopodobniej nie przyczyni się do zmniejszenia inflacji, na którą jedyną receptą powoli staje się być recesja zwiastowana już chyba w każdych portalach, nie tylko branżowych. Dziś po południu poznamy protokół wczorajszego posiedzenia decydentów. Przed nami także publiczne wystąpienie prezesa Adama Glapińskiego. Być może któreś z nich, choć odrobinę, rozjaśni nam plan działania RPP.

Pierwsze podejście

W piątkowy poranek na szerokim rynku jesteśmy świadkami dalszego umacniania się dolara, co na “edku” spowodowało lokalne zejście do poziomu poniżej 1,008$. Ewidentnie widać jednak, że główna para walutowa świata boi się dobić do parytetu, który byłby czymś naprawdę spektakularnym. Dziś czekają nas jeszcze popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą ruszyć kursem EUR/USD. Koniec tygodnia to także odreagowanie i próba stabilizacji ceny na rynkach ropy, którym we wtorek towarzyszyły silne spadki. Patrząc na wykres OIL BRENT z tego tygodnia na interwale jednogodzinnym, może on niebezpiecznie przypominać formację odwróconej głowy i ramion.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

PLN w świątecznym marazmie

09 gru 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Bez zmian po raz trzeci!

08 gru 2022

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Czy RPP podtrzyma etap pauzy?

07 gru 2022

Dawid Górny