pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Jastrząb nie obronił złotego

Jastrząb nie obronił złotego

08 lip 2022 Autor: Dawid Górny

Za nami lipcowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych. Jak tytuł wskazuje, nie była ona najlepsza dla rodzimej waluty. Widać, że wciąż nie możemy się zdecydować, czy mamy walczyć z inflacją, czy może pomagać kredytobiorcom. W piątek z rana na eurodolarze obserwowaliśmy nieśmiałą próbę zejścia poniżej 1,01 $.

Podwyżka niższa od konsensusu

Wczoraj przed szesnastą poznaliśmy decyzję RPP w sprawie kosztu pieniądza. Rynek oczekiwał wzrostu o 75 pb. Ostatecznie polscy decydenci podnieśli główną stopę procentową o 0,5 punktu procentowego i aktualnie wynosi ona 6,5%. Wzrost okazał się niższy od prognoz, czego wynik można było odczuć w tonie wypowiedzi wielu Polaków, czy zauważyć na wykresach walutowych. Jesteśmy już tak oswojeni ze zwiększającym się kosztem pieniądza, że na informację o podwyżce na poziomie 0,5 punktu procentowego wielu kredytobiorców zareagowało słowami: „Nie jest tak źle, zawsze mogło być gorzej”. Nie odetchnął jednak nasz polski orzeł. Po informacji opublikowanej przez RPP kursy złotego do głównych walut po raz kolejny w tym tygodniu eksplodowały. Niestety, po raz kolejny na niekorzyść PLN. Po gwałtownym osłabieniu rodzimej waluty nastąpiło szybkie odreagowanie, jednak kursy zatrzymały się na poziomach wyższych od tych sprzed godziny 15:35. Dzisiejszy poranek to dalsze spadki wartości złotego względem euro, dolara, franka i funta.

Poszukiwania złotego środka trwają

Podczas wczorajszych dywagacji na temat kosztu pieniądza na pewno wzięto pod uwagę zarówno pogarszające się budżety polskich gospodarstw domowych, jak i coraz gorsze dane płynące z polskiej gospodarki.  Mimo to nikomu nie trzeba przypominać, że nadal zmagamy się z szalejącą inflacją. Rynek powoli wymaga decyzji albo jedno, albo drugie. Natomiast jeżeli chodzi o stanowczość polskich decydentów, na pewno nie mamy się co porównywać z Węgrami, czy naszymi sąsiadami z południowej granicy. Jesteśmy świadkami próby znalezienia złotego środka, który zdusi inflację i jednocześnie nie nadszarpnie domowego budżetu kredytobiorców i polskiej gospodarki. Wielu analityków twierdzi, że nawet jeżeli zrealizujemy pomysły rządzących i pomożemy zadłużonym Polakom kosztem sektora bankowego, to ruch ten najprawdopodobniej nie przyczyni się do zmniejszenia inflacji, na którą jedyną receptą powoli staje się być recesja zwiastowana już chyba w każdych portalach, nie tylko branżowych. Dziś po południu poznamy protokół wczorajszego posiedzenia decydentów. Przed nami także publiczne wystąpienie prezesa Adama Glapińskiego. Być może któreś z nich, choć odrobinę, rozjaśni nam plan działania RPP.

Pierwsze podejście

W piątkowy poranek na szerokim rynku jesteśmy świadkami dalszego umacniania się dolara, co na “edku” spowodowało lokalne zejście do poziomu poniżej 1,008$. Ewidentnie widać jednak, że główna para walutowa świata boi się dobić do parytetu, który byłby czymś naprawdę spektakularnym. Dziś czekają nas jeszcze popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą ruszyć kursem EUR/USD. Koniec tygodnia to także odreagowanie i próba stabilizacji ceny na rynkach ropy, którym we wtorek towarzyszyły silne spadki. Patrząc na wykres OIL BRENT z tego tygodnia na interwale jednogodzinnym, może on niebezpiecznie przypominać formację odwróconej głowy i ramion.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

USD/PLN za 4 PLN, ale tylko przez chwilę
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak