Japonia z ujemnymi stopami procentowymi

29 sty 2016 Autor: Mateusz Wielewicki

Bank Japonii obniża stopy procentowe. Seria danych makroekonomicznych z Europy i Stanów Zjednoczonych. Złotówka wreszcie się umacnia.

Przed godziną 5:00 czasu polskiego Bank Japonii podjął decyzję o obniżeniu stóp procentowych. Minimalną liczbą głosów zostało przegłosowane ustawienie stóp na poziom poniżej zera, a dokładnie -0,1%. Bank zapowiedział również, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, dokona kolejnych obniżek. Zabieg ten ma na celu uzyskanie w jak najkrótszym czasie inflacji na poziomie 2% oraz pobudzenie wzrostu gospodarczego. Na reakcję rynków walutowych nie trzeba było długo czekać. Japońska waluta w mgnieniu oka straciła na wartości wobec głównych walut.

Przed południem poznaliśmy liczne odczyty makroekonomiczne z Europy. Jako pierwsza informację na temat kwartalnej dynamiki PKB podała Francja. Kwartalny wzrost gospodarczy wyniósł 0,2%. Wyniki inflacji konsumenckiej oraz producenckiej okazały się niższe od oczekiwań rynkowych. Z kolei wydatki konsumenckie we Francji wzrosły o 0,7%, czyli lepiej niż się tego spodziewano. W międzyczasie została opublikowana dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech. Wskaźnik ten nie sprostał jednak oczekiwaniom rynkowym i wyniósł 1,5% rok do roku, względem prognozowanych 2%.

O godzinie 9:00 Szwajcarzy ogłosili wielkość indeksu instytutu KOF. Jest to wskaźnik pokazujący możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w najbliższych sześciu miesiącach. Wynik badania okazał się wyższy od oczekiwań i osiągnął poziom 100,3 pkt wobec prognozowanych 96 pkt.

Pierwsze dane dotyczące Strefy Euro zostały opublikowane o godzinie 10:00 i dotyczyły wielkości podaży pieniądza. Wskaźnik ten okazała się gorszy od prognoz analityków i wyniósł 4,7%. Drugim i ostatnim dzisiaj odczytem dla Strefy Euro był wskaźnik szacunkowej inflacji. Eurostat opublikował raport zawierający wstępny poziom inflacji wynoszący 0,4%.

O godzinie 14:30 poznaliśmy odczyt analizowanego PKB w Stanach Zjednoczonych za czwarty kwartał. Wynik okazał się być o 10 punktów bazowych niższy od prognozowanego i wyniósł 0,7%. Poznaliśmy również kwartalny wzrost kosztów zatrudnienia, który wyniósł 0,6% i trafił w oczekiwania analityków. Pomimo dość niekorzystnego odczytu PKB amerykańska waluta zaczęła się umacniać.

Polski złoty od wczoraj nadrabia wobec większości głównych par walutowych. Najwięcej nasza waluta nadgoniła w stosunku do funta brytyjskiego, za którego należy dzisiaj zapłacić 5,80 zł, czyli o 4 grosze mniej niż wczoraj. Frank szwajcarski potaniał o 3 grosze przebijając w dół granice 4,00 zł. Jego aktualna cena to 3,98 zł. Z kolei kurs euro obniżył się dzisiaj do poziomu 4,43 zł. Jedyną walutą, wobec której polska waluta straciła na wartości jest dolar amerykański. Jego cena to 4,08 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Czy dane z USA wpłyną na decyzję FED?

27 sty 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Taniec eurodolara wokół 1,09 USD

26 sty 2023

Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wydłużone wakacje kredytowe?

25 sty 2023

Dawid Górny