pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Janet Yellen w centrum uwagi

Janet Yellen w centrum uwagi

24 lut 2015 Autor: Krzysztof Pawlak

Grecki rząd w ostatniej chwili przesłał wymagany przez eurogrupę plan reform. Greckie obietnice zawierają niewiele konkretów. Są bardzo ogólne ale po wypowiedzi europejskich oficjeli można sądzić, że plan prawdopodobnie zostanie przyjęty. 

Brak reakcji w  notowaniach europejskiej waluty pokazuje jednak, że była to decyzja polityczna wymuszona upływającym terminem. W krótkim okresie odpoczniemy od tematu Grecji. Nie ma też ryzyka, żeby EBC miał ograniczyć wsparcie Banku Grecji poprzez system nadzwyczajnej linii kredytowej. Ateny mają spokój do końca czerwca ale trzeba mieć na uwadze, że większość problemów nie została rozwiązana. Według przesłanego projektu brakuje informacji na jakim poziomie Grecja musi utrzymać pierwotną nadwyżkę budżetową. Zagadnienie to przez wiele tygodni było tematem sporów.

Dziś o godzinie 15 odbędzie się wystąpienie Mario Draghiego. Jednak nie powinno to spowodować zamieszania na rynkach. Zdaniem analityków wypowiedź ograniczy się jedynie do tłumaczenia słuszności podjęcia decyzji ws. QE.

Niewątpliwie dziś i jutro uwagę rynków będzie przykuwało wystąpienie Janet Yellen. o 16 szefowa Fed przedstawi półroczny raport na temat polityki monetarnej przed Komisją Bankową Senatu. Dzisiejsze wystąpienie jest bardzo istotne, gdyż ostatnio obserwujemy zupełnie odmienne wypowiedzi członków Fed. Pomiędzy dość jastrzębimi głosami po publikacji bardzo dobrych danych z rynku pracy, a tym samym podwyższaniu stóp procentowych, a nieco bardziej gołębimi zapiskami z ostatniego posiedzenia FOMC. Rynki podczas wystąpienia będą szczególnie doszukiwały się informacji kiedy może nastąpić pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA. To od tego będą głównie zależały reakcje par dolarowych.

Od początku tygodnia ma miejsce zdecydowana presja na notowania europejskiej waluty. Sprawa Grecji wydaje się załatwiona, ale nadal ciążą opublikowane przeciętne dane indeksu Ifo z Niemiec. Opublikowane dane dotyczące tempa wzrostu gospodarczego gospodarki niemieckiej nie zaskoczyły, okazały się zgodne z oczekiwaniami. Jastrzębia wymowa słów Yellen może doprowadzić do próby wyraźnego złamania wsparcia na parze EUR/USD.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

EUR/USD znów zatrzymany przy 1,08 USD
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Wzrok skierowany dzisiaj za ocean
Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Cięcie stóp w USA dopiero po wyborach?
Krzysztof Pawlak